У Брюсселі у штаб-квартирі НАТО 4 квітня відзначають 75-ту річницю з дня створення організації.
BRUSSELS, BELGIUM - APRIL 04: The NATO star is seen through a window at the NATO headquarters amongst the flags of the 32 member countries before the start of the 75th anniversary celebrations on April 04, 2024 in Brussels, Belgium. The North Atlantic Treaty Organization (NATO) was founded 75 years ago in the wake of World War II and at the onset of the Cold War. Within the last year, it has added two new members, Finland and Sweden, who were spurred to seek membership following Russia's large-scale invasion of Ukraine. (Photo by Omar Havana/Getty Images)
З вітальним словом виступили генеральний секретар НАТО, голова Військового комітету НАТО та міністри закордонних справ. Вони згадали про війну в Україні та важливість майбутнього членства країни. На сайті НАТО також повідомили, що 4 квітня відбудеться засідання Ради Україна – НАТО.
Історія заснування НАТО
Організацію Північноатлантичного договору заснували в 1949 році Бельгія, Канада, Данія, Франція, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Велика Британія та США.
У 1952 році до них долучилися Туреччина і Греція, а в 1955 – Німеччина. У 1982 – членом НАТО стала Іспанія. Наступна хвиля розширення припала на 1999 рік, коли до Альянсу вступили Чехія, Угорщина, Польща. У 2004 році членами НАТО стали Болгарія, Румунія, Словаччина, Словенія, Литва, Латвія, Естонія. У 2009 – Албанія і Хорватія. В 2017 – Чорногорія. У 2020 – Північна Македонія. Після початку повномасштабного нападу Росії на Україну членами НАТО стали Фінляндія і Швеція.
“НАТО пропагує демократичні цінності та дає членам можливість консультуватися та співпрацювати з питань, пов’язаних з обороною та безпекою, щоб вирішити проблеми, зміцнити довіру та, у довгостроковій перспективі, запобігти конфліктам”, – декларує Альянс політичну діяльність.
У військових відносинах НАТО прагне до мирного вирішення суперечок. Якщо дипломатичні зусилля зазнають невдачі, блок має військову силу для проведення операцій з врегулювання криз. Вони здійснюються відповідно до положення про колективну оборону установчого договору НАТО – статті 5 Вашингтонського договору або згідно з мандатом Організації Об’єднаних Націй, окремо чи у співпраці з іншими країнами та міжнародними організаціями.
П’ята стаття означає, що напад на одну країну НАТО означає напад на всіх, тож і відповідь на атаку має бути відповідною.
Президент Володимир Зеленський заявив, що готовий особисто зустрітися з диктатором Володимиром Путіним у Туреччині у…
Президент Франції Емманюель Макрон наголосив на важливості розміщення в Україні іноземних військ, зазначивши, що може…
У готелі при ВНЗ у Кракові мертвими знайшли двох українців. Попередньо, за даними поліції, один…
У неділю, 11 травня, у Києві біля Національного комплексу "Експоцентр України" (ВДНГ) відбулася акція на…
Американсько-китайські переговори по розрядці торгового протистояння поновилися в Женеві.
Попри домовленості про припинення обстрілів між Індією та Пакистаном, у суботу, 10 травня, Індія відкрила…