Україна, швидше за все, буде змушена погодитися на врегулювання війни з Росією в цьому році, яке заморозить бойові дії, але не призведе до всеосяжної мирної угоди.
DONETSK OBLAST, UKRAINE - OCTOBER 10: Ukrainian servicemen from the 30th Artillery Brigade in undisclosed location in Donetsk Region, Ukraine on October 10, 2024. Artillery units are defending region from the Russian advance towards the strategic city of Pokrovsk. (Photo by Maciek Musialek/Anadolu via Getty Images)
Такого висновку дійшли аналітики центру геополітики JPMorganChase.
Вони зазначають, що з нинішніми темпами просування Росії знадобиться приблизно 118 років, щоб захопити всю Україну. Тож Путін прагнутиме укласти угоду, вигідну для його загальної мети — зрештою встановити контроль над Києвом.
Аналітики пишуть, що російсько-українська війна «перейшла в ендшпіль» і припинення вогню настане до кінця другого кварталу 2025 року, тобто до липня. Вони розглядають чотири найбільш імовірних сценарії розвитку подій.
Україна не отримає ані членства в НАТО, ані повного відновлення територіальної цілісності. Втім, якщо вдасться забезпечити присутність європейських військових сил у країні як «сигнального бар’єра», підкріпленого американськими гарантіями допомоги та розвідпідтримки, то 80% території України, що залишаються під контролем Києва, стануть на суттєво стабільніший, заможніший і демократичніший шлях розвитку.
Рішення Заходу використати приблизно $300 мільярдів заморожених російських державних активів також могло б дати гарний старт для відбудови України.
Аналітики вважають цей варіант найкращим, однак оцінюють його реальність досить низько — як 15% імовірності.
Цей сценарій передбачає сильну й тривалу військову та економічну підтримку без значної присутності іноземних військ. Це варіант, ймовірно, все одно дасть Україні простір для того, щоб перетворитися на фортецю, проводити військову модернізацію і зрештою створити власний механізм стримування. Але війна завжди залишатиметься поруч.
Путін разом з тим все одно вимагатиме достатньо економічних вигод (включно зі зняттям санкцій) і більш тісних відносин зі США.
Такий сценарій аналітики вважають «все ще хорошим», а його імовірність оцінюють у 20%.
За відсутності як іноземних військ, так і сильної військової підтримки, Україна переживатиме постійну нестабільність, уповільнене зростання й відновлення, поступове згасання зовнішньої підтримки та фактичне зупинення процесу інтеграції із Заходом (тобто членства в ЄС та НАТО), з поступовим дрейфом назад в орбіту впливу Росії.
Такий варіант аналітики вважають неідеальним, однак найбільш імовірним — з вірогідністю 50%.
Якщо Сполучені Штати відмовляться від підтримки України — або це буде сприйнято саме так, — а Європа не зможе заповнити цю прогалину, Росія наполягатиме на своїх максималістських вимогах і прагнутиме повної капітуляції України, перетворивши її на васальну державу Москви.
У цьому сценарії Росія фактично виграє війну, розділить Захід і безповоротно підірве світовий порядок, що склався після Другої світової війни.
Це найгірший з описаних варіантів подій, однак його вірогідність найнижча і на рівні зі сценарієм «Південна Корея» — 15%.
Європейський Союз розглядає можливість відключення понад 20 російських банків від міжнародної платіжної системи SWIFT, а…
Між українськими оборонцями та російськими військами від початку доби відбулося вже 85 зіткнень, на шести напрямках…
Заступник голови Ради Федерації РФ Константін Косачов заявив, що Росія «найближчими днями» передасть Києву свої напрацювання в рамках меморандуму щодо…
Європейська комісія вимагає від Угорщини відкликати суперечливий законопроєкт, спрямований на обмеження іноземного фінансування НУО та…
За словами коаліційної Словацької національної партії (SNS), Словаччина має право вимагати фінансової компенсації від України.
Соціальна мережа X (колишній Twitter), що належить американському мільярдеру Ілону Маску, в суботу зіткнулася з технічними…