Україна та Євросоюз підписали безпекову угоду на полях Саміту лідерів країн ЄС.
Про це повідомляють кореспонденти світових ЗМІ.
Угоду підписав президент Володимир Зеленський, який прибув з візитом до Брюсселя.
27 червня на Саміт також прибули інші європейські посадовці, зокрема прем’єр Нідерландів Марк Рютте, його польський колега Дональд Туск, канцлер Німеччини Олаф Шольц та інші лідери.
Документ під назвою “Спільні безпекові зобов’язання між Європейським Союзом та Україною” суттєво відрізняється від двосторонніх безпекових угод України та держав-членів НАТО. Угода з ЄС не містить жодних згадок про майбутнє членство України в Альянсі та про його підтримку. Це пояснюється тим, що до ЄС входять як позаблокові держави (Австрія, Ірландія), так і Угорщина, що загалом не підтримує Україну або ускладнює ці процеси.
Попри це, держави-члени ЄС підписали цю угоду одностайно.
“Найбільший успіх цієї угоди — це те, що її взагалі вдалося узгодити й підписати, попри позицію Угорщини”, — розповів високопосадовець зовнішньополітичної служби ЄС
Українські джерела повідомили, що найважливіше — те, що Україна отримуватиме фінансування з Європейського фонду миру (European Peace Facility, EPF).
“Нещодавно створений Фонд допомоги Україні в рамках EPF додає іще 5 мільярдів євро на 2024 рік для забезпечення подальшої військової допомоги та підготовки, і подальші співставні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року, виходячи з потреб України та за умови політичних настанов Ради”, — йдеться в угоді.
Зауважимо, що публічно Угорщина виступає проти наповнення цього фонду і мала змогу заблокувати відповідну норму у тексті.
Про це повідомив у своїй заяві президент Євроради Шарль Мішель перед самітом ЄС.
“Сьогодні ми зможемо підписати двосторонню угоду про безпеку з Україною, що є дуже важливим, тому що цим ми надішлемо меседж, що ми маємо намір підтримувати Україну так довго, скільки це знадобиться”, — сказав він.
Мішель також привітав початок переговорів про вступ України до ЄС. На його думку, це додатковий крок, який демонструє прихильність українцям, лідерство та політичну волю для приєднання до Євросоюзу. Голова Євроради також наголосив, що ЄС буде підтримувати Україну не лише у військовій сфері, але й фінансово.
“Ми прийняли рішення націлитися на доходи від заморожених активів, ухваливши важливі рішення на рівні ЄС. Це означає, що в наступні тижні та місяці, перше виділення коштів буде конкретним і ефективним. Ми також працюємо з партнерами з “Великої сімки”, щоб надати додаткові 50 млрд євро”, — додав Мішель.
Нагадаємо, що Україна підписала угоди про гарантії безпеки з майже 20 країнами. Серед них США, Німеччина, Велика Британія, Франція, Данія, Нідерланди, Норвегія.
Із 22 до 27 квітня частково обмежуватимуть рух транспорту ділянкою Берестейського проспекту.
На вулиці Хрещатик із настанням сприятливих погодних умов розпочався поточний ремонт вулично-дорожньої мережі. Дорожники оновлюють…
У неділю, 20 квітня, в одному з дворів на лівобережжі Кам’янського сталася стрілянина.
Міністерство оборони США оголосило про планову ротацію близько 6000 американських військовослужбовців у Східній Європі влітку…
На вулиці Ярославів Вал, 27 відновили будівельні роботи на фасаді "Будинку з хлібною лавкою". Він…
Українська тенісистка Еліна Світоліна (№18 WTA) стала чемпіонкою турніру WTA 250 у французькому Руані.