Categories: Без рубрики

Українці платять половину ринкової ціни за світло і газ, — МВФ

Незважаючи на підвищення цін на електроенергію, українські тарифи для населення все ще далекі від ринкових. Однак зростання тарифів не має залишити без захисту вразливі домогосподарства.

Про це стало відомо з Меморандуму з МВФ.

Як наголошується в документі, тоді як поточним пріоритетом влади є усунення наслідків війни в енергетичному секторі, є також необхідність терміново підготувати план післявоєнних реформ і вирішити старі структурні проблеми:

За даними МВФ, хоча тарифи на електроенергію для населення підвищили у 2023 і 2024 роках із дуже низького рівня, тарифи на опалення та гаряче водопостачання залишаються під дією цінових мораторіїв від початку війни.

“Незважаючи на ці підвищення, ціни на електроенергію для населення, за оцінкою ОЕСР (2025), становлять близько половини рівня цін для малого бізнесу в Києві, тоді як ціни на газ для населення покривають приблизно 50% витрат на основі ринкових цін на газ”, – ідеться в документі.

Тому Україні необхідний план зі створення стійкого сектору в післявоєнний період, у якому тарифи на комунальні послуги відповідатимуть рівню окупності витрат і буде впроваджено нову методику розрахунку тарифів з урахуванням соціальних чинників, вважають у МВФ.

Підвищення тарифів допоможе відновити рентабельність споживчого сегмента енергетики, полегшити боргове навантаження в окремих його частинах і стимулюватиме конкуренцію на оптовому та роздрібному ринках енергії, а також мотивуватиме до заходів із підвищення енергоефективності.

“Водночас необхідно захистити найбільш вразливі домогосподарства від наслідків підвищення тарифів, зокрема за рахунок перегляду житлово-комунальної субсидії з метою підвищення її ефективності та точності надання. Одним із ключових завдань при цьому стане коректне визначення вразливих домогосподарств, які потребують підтримки”, – додали у фонді.

Також Міжнародний валютний фонд прогнозує, що внутрішній валовий продукт України у 2025 році може зрости на 2-3%, але існують “винятково високі” ризики песимістичного сценарію, за яким він скоротиться на 1%.

Опублікований негативний сценарій ґрунтується на припущенні, що активні бойові дії триватимуть до середини 2026 року порівняно з базовим прогнозом завершення війни наприкінці 2025 року.

У такому випадку потреби України в фінансуванні зростуть на $12,4 мільярда.

МВФ вважає, що навіть за такого песимістичного сценарію програма підтримки України залишається стійкою завдяки сильним зобов’язанням української влади та фінансовим гарантіям міжнародних партнерів.

У середньостроковій перспективі економічні показники наблизяться до базового сценарію завдяки “якорю” у вигляді вступу до ЄС, міграційним потокам і приватним інвестиціям.

Recent Posts

Полонений окупант розповів про колосальні втрати РФ на війні проти України

Російський загарбник, який здався в полон дрону бійців бригади оперативного призначення НГУ «Спартан», розповів про…

5 хв. ago

Данія вперше запроваджує обов’язкову військову службу для жінок

З 1 липня 2025 року Данія уперше в історії країни запроваджує обов'язкову військову службу для…

12 хв. ago

У Львові звільнили водія маршрутки за відмову зупинитися під час хвилини мовчання

У Львові звільнили 62-річного водія маршрутки, який відмовився зупинити транспортний засіб під час хвилини мовчання,…

22 хв. ago

Rheinmetall відкриває у Німеччині завод із виробництва деталей для американського F-35

У німецькому місті Веце оборонний концерн Rheinmetall побудував новий завод, де виготовлятимуть центральні частини фюзеляжу…

27 хв. ago

Акціонерів неплатоспроможного Укрбудінвестбанку оголосили в розшук

Бюро економічної безпеки (БЕБ) повідомило про підозру акціонерам та начальнику відділу касових операцій Київської регіональної…

36 хв. ago

ВАКС залишив під вартою ексрадника Чернишова у справі про корупцію

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду (ВАКС) залишила чинним запобіжний захід для колишнього радника міністра розвитку…

43 хв. ago