Categories: Без рубрики

В Інституті нацпам’яті розповіли, чому наполягають на декомунізації низки пам’ятників у столиці

Наразі в столиці тривають консультації з Мінкультом щодо демонтажу пам'ятника Миколі Щорсу.

Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

В Інституті національної пам’яті склали список із 26 об’єктів у Києві, які рекомендують декомунізувати. Зокрема це пам’ятник Миколі Щорсу, щит «Батьківщини-матері», Арка дружби народів, меморіальні дошки різним діячам Радянського союзу, і барельєф Леніна на станції метро Театральна.

Важливо, що остаточне рішення про декомунізацію в більшості випадків має ухвалювати місцева влада. А список Інституту національної пам’яті має лише рекомендаційний характер.

Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам’яті, наголосив, що не всі об’єкти з рекомендованого списку підпадають під декомунізацію. Деякі з пам’яток викликають обурення самих громадян. Наприклад, монумент під Аркою дружби народів, який, на думку місцевих, символізує єдність із Росією.

Наразі в столиці консультуються з Мінкультом щодо демонтажу пам’ятної споруди Миколи Щорса, радянського командира, який воював проти УНР. Кінну статую за особистим наказом Йосипа Сталіна встановили в 1954 році. Щоправда, зробили це за рік після його смерті. Прибрати пам’ятник вирішили одразу після Революції Гідності, проте досі кінна статуя на місці.

«Щорс – історичний персонаж. Коли він був комендантом Києва, у Маріїнському парку розстрілювали киян. Тож із боку Києва – це, м’яко кажучи, якась наруга над людьми й пам’ятю киян. Кого цікавить – прочитайте, як Щорс зі своєю дружиною поводилися в містах, у яких вони господарювали. Це дуже криваві історії насправді. Тому такі пам’ятники викликають запитання», – пояснив Антон Дробович.

До слова, цей пам’ятник тривалий час був закритим з усіх боків тканинними щитами національних кольорів. Утім, зі слів керівника Інституту нацпам’яті, монумент не виключатимуть із реєстру пам’яток культури, а просто знайдуть для нього інше місце.

«Щодо художньої цінності пам’ятнику – це справді пам’ятка монументального мистецтва. Він прекрасно виконаний, тому його, звісно, не можна пошкоджувати й ламати – це дикунтство. Його потрібно перевезти в музей. Ми знайшли профільну музейну інституцію, яка займається такими об’єктами. Вона готова прийняти цю пам’ятку. Щодо цього ми й спілкуємося з Мінкультом. Нагадаю, що рішення про переміщення (а не демонтаж) міська влада ухвалила ще у 2017 році», – наголосив Антон Дробович.

Цікаво, що Леонід Кравчук, колишній президент України, стверджував, що він позував для пам’ятника у 20-річному віці, а Щорса ліпили саме з нього.

За словами Антона Дробовича, на місці Щорса можна буде створити, наприклад, громадський простір. Однак це обов’язково необхідно робити шляхом проведення відповідного конкурсу.

«Це має бути відкрита дискусія з громадою, щоб архітектори та науковці пропонували свої версію. Так можливо збудувати справді корисний для суспільства простір», – розповів голова Українського інституту національної пам’яті.

Окрім цього, у Києві є ще один монумент, до якого є питання. І він значно більший за пам’ятник Щорсу – «Батьківщина-мати». Перекрити герб СРСР тризубом. Скульптори і мистецтвознавці пропонують перекрити герб СРСР на щиті тризубом. Але не все так прсто. Уже шостий рік тривають дискусії навколо найвищої споруди в Україні. Хтось стверджує – скульптуру необхідно демонтувати повністю, а хтось – що можна просто видозмінити заборонену символіку.

Утім, ні першу, ні другу пропозиції не можуть втілити в життя. Для цього потрібні спеціальні дозволи та значні кошти.

«Щодо «Батьківщини-матері», то намір демонтувати її – це якесь безглуздя. Ніхто на таке не піде. А от демонтаж або девізуалізація герба має бути здійснена після рішення Уряду або Мінкульту. Якщо фахово підходити, то є механізм демонтажу цього герба, але для будь-яких дії на цій споруді потрібна політична воля», – зазначив Антон Дробович.

Також є складність із нащадками скульптора, які не погоджуються змінювати монумент, адже це може призвести до руйнації пам’ятки. Водночас монумент охороняється законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні», тому його не можна зносити.

Нагадаємо, на сайті Київської міської ради зареєстрували петицію з пропозицією прибрати пам’ятник Щорсу з бульвару Тараса Шевченка, а натомість увічнити постать голови Директорії Української Народної Республіки Симона Петлюри.

Фото: фейсбук

Recent Posts

Море крові та трупів. На Netflix вийшов 5-й і фінальний сезон психологічного трилеру про маніяка “Ти” — що варто знати

Стримінговий гігант Netflix випустив п’ятий і фінальний сезон популярного психологічного трилера «Ти» (You). Прем’єра відбулася…

5 години ago

Частка загиблих в бою в українській армії нижча за російську, — Зеленський в інтерв’ю Шапіру

В українській армії зараз близько 800 або 600 тис. добровольців, кожен випадок мобілізації перевіряється окремо…

5 години ago

З окупації повернули 21-річного хлопця, який опинився під загрозою примусового призову до армії РФ

Хлопця на ТОТ росіяни намагалися мобілізувати, але його вдалося евакуювати на підконтрольну Україні територію.

5 години ago

Шмигаль зустрівся з прем’єр-міністеркою Ліхтенштейну Бріґітте Гаас

Ліхтенштейн виділив 8 млн швейцарських франків на підтримку швидкого відновлення й 800 тис. — на…

5 години ago

Генсек НАТО Рютте закликатиме США не змушувати Україну прийняти мирну угоду проти її волі

Рютте також підкреслить, що примусове прийняття угоди, вигідної для Москви, не лише підриває суверенітет України,…

6 години ago

Якщо ми хочемо запобігти новим звірствам путіна, ми повинні мати довгострокові гарантії безпеки для України — Джонсон

Путін без розбору вбиває все більше українських цивільних, вбив і поранив 100 людей у Києві,…

6 години ago