Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».

В Інституті національної пам’яті склали список із 26 об’єктів у Києві, які рекомендують декомунізувати. Зокрема це пам’ятник Миколі Щорсу, щит «Батьківщини-матері», Арка дружби народів, меморіальні дошки різним діячам Радянського союзу, і барельєф Леніна на станції метро Театральна.

Важливо, що остаточне рішення про декомунізацію в більшості випадків має ухвалювати місцева влада. А список Інституту національної пам’яті має лише рекомендаційний характер.

Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам’яті, наголосив, що не всі об’єкти з рекомендованого списку підпадають під декомунізацію. Деякі з пам’яток викликають обурення самих громадян. Наприклад, монумент під Аркою дружби народів, який, на думку місцевих, символізує єдність із Росією.

Наразі в столиці консультуються з Мінкультом щодо демонтажу пам’ятної споруди Миколи Щорса, радянського командира, який воював проти УНР. Кінну статую за особистим наказом Йосипа Сталіна встановили в 1954 році. Щоправда, зробили це за рік після його смерті. Прибрати пам’ятник вирішили одразу після Революції Гідності, проте досі кінна статуя на місці.

«Щорс – історичний персонаж. Коли він був комендантом Києва, у Маріїнському парку розстрілювали киян. Тож із боку Києва – це, м’яко кажучи, якась наруга над людьми й пам’ятю киян. Кого цікавить – прочитайте, як Щорс зі своєю дружиною поводилися в містах, у яких вони господарювали. Це дуже криваві історії насправді. Тому такі пам’ятники викликають запитання», – пояснив Антон Дробович.

До слова, цей пам’ятник тривалий час був закритим з усіх боків тканинними щитами національних кольорів. Утім, зі слів керівника Інституту нацпам’яті, монумент не виключатимуть із реєстру пам’яток культури, а просто знайдуть для нього інше місце.

«Щодо художньої цінності пам’ятнику – це справді пам’ятка монументального мистецтва. Він прекрасно виконаний, тому його, звісно, не можна пошкоджувати й ламати – це дикунтство. Його потрібно перевезти в музей. Ми знайшли профільну музейну інституцію, яка займається такими об’єктами. Вона готова прийняти цю пам’ятку. Щодо цього ми й спілкуємося з Мінкультом. Нагадаю, що рішення про переміщення (а не демонтаж) міська влада ухвалила ще у 2017 році», – наголосив Антон Дробович.

Цікаво, що Леонід Кравчук, колишній президент України, стверджував, що він позував для пам’ятника у 20-річному віці, а Щорса ліпили саме з нього.

За словами Антона Дробовича, на місці Щорса можна буде створити, наприклад, громадський простір. Однак це обов’язково необхідно робити шляхом проведення відповідного конкурсу.

«Це має бути відкрита дискусія з громадою, щоб архітектори та науковці пропонували свої версію. Так можливо збудувати справді корисний для суспільства простір», – розповів голова Українського інституту національної пам’яті.

Окрім цього, у Києві є ще один монумент, до якого є питання. І він значно більший за пам’ятник Щорсу – «Батьківщина-мати». Перекрити герб СРСР тризубом. Скульптори і мистецтвознавці пропонують перекрити герб СРСР на щиті тризубом. Але не все так прсто. Уже шостий рік тривають дискусії навколо найвищої споруди в Україні. Хтось стверджує – скульптуру необхідно демонтувати повністю, а хтось – що можна просто видозмінити заборонену символіку.

Утім, ні першу, ні другу пропозиції не можуть втілити в життя. Для цього потрібні спеціальні дозволи та значні кошти.

«Щодо «Батьківщини-матері», то намір демонтувати її – це якесь безглуздя. Ніхто на таке не піде. А от демонтаж або девізуалізація герба має бути здійснена після рішення Уряду або Мінкульту. Якщо фахово підходити, то є механізм демонтажу цього герба, але для будь-яких дії на цій споруді потрібна політична воля», – зазначив Антон Дробович.

Також є складність із нащадками скульптора, які не погоджуються змінювати монумент, адже це може призвести до руйнації пам’ятки. Водночас монумент охороняється законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні», тому його не можна зносити.

Нагадаємо, на сайті Київської міської ради зареєстрували петицію з пропозицією прибрати пам’ятник Щорсу з бульвару Тараса Шевченка, а натомість увічнити постать голови Директорії Української Народної Республіки Симона Петлюри.

Фото: фейсбук