День пам’яті жертв політичних репресій — щорічний національний пам’ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня.
Відомо, що кількість жертв політичних репресій в Україні за часів СРСР досі неможливо підрахувати. Адже десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування.
У той час, від терору та репресій постраждали усі верстви українського населення: від наукової та творчої інтелігенції до селян. Радянська влада намагалася приховати сліди своїх злочинів. Зокрема, місця поховань ставали режимними об’єктами КГБ, місцевість розрівнювали бульдозерами, доступ до відповідних архівів був заборонений.
«Великий терор» — масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 роках з ініціативи керівництва й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору 1930-х років в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.
На сьогодні відомо, що за період «Великого терору» на території УРСР було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин — до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць та виправно-трудових таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1%, звільнено було тільки 0,3%).
Масові репресивні операції у 1937–1938 роках мали завершити двадцятилітню боротьбу з «соціально-ворожими елементами», упокорити населення шляхом масового терору, утвердити авторитарний стиль керівництва та здійснити «кадрову революцію». Підставою для розгортання терору була теза Сталіна про загострення класової боротьби в міру успіхів соціалістичного будівництва.
Офіційно початком «Великого терору» став оперативний наказ «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів». Зокрема, наказом упроваджувалися ліміти (плани) на покарання громадян. Вироки за І-ю категорією означали «розстріл», за ІІ-ю категорією — на ув’язнення в таборах ГУЛАГ НКВД СРСР. Якщо первинний ліміт для УРСР за І категорією становив 26 150 осіб, то у січні 1938 року він був збільшений до 83 122 осіб. Згодом розпочалися масові арешти.
Заарештований був фактично позбавлений права на захист (на адвоката) чи оскарження вироку. Переважна більшість справ була побудована на власних свідченнях обвинувачених. Як правило, свідчення не перевірялись, доказами провини арештованого слідство не цікавилось. Слідчі психологічним знущанням і нелюдськими тортурами «вибивали» з арештованих потрібні зізнання. В 1937 році дозвіл на застосування методів «фізичного впливу на підозрюваних» (тобто тортур) було дано на найвищому рівні ЦК ВКП (б). Випадки неправомірного засудження вважались цілком припустимими і виправдовувалась прислів’ям «ліс рубають — тріски летять».
Ті часи характеризують у спогадах населення СРСР, як період страху. Адже люди починали писати заяви на сусідів, колег та друзів. Розіграні за сценарієм показові процеси проти партійно-радянських очільників 1937–1938 років передбачали не лише усунення чи маргіналізацію рештків старої еліти, але також здійснення впливу на нових висуванців та суспільство загалом. Участь у цих показових процесах мала засвідчити політичну й ідеологічну лояльність, послух волі вождя, визнання терористичних методів державного керівництва. Таким був метод здійснення «сталінської кадрової революції».
Згорнули «Великий терор» за вказівкою вищого партійно-радянського керівництва. Наступним кроком стала фізична ліквідація безпосередніх організаторів і виконавців «Великого терору».
Факти про “Великий терор” в Україні:
Європейський суд постановив, що програма "золотих паспортів" Мальти, яка надає громадянство заможним інвесторам, порушує правила…
17 квітня 2025 року Міністерство освіти і науки України в рамках реформи «Нова українська школа»…
Президент США Дональд Трамп не виключає посилення тиску на РФ шляхом санкцій.
Сьогодні Рада Безпеки ООН проведе важливе засідання, скликане головуванням Франції, щодо російської агресії проти України…
Кабінет Міністрів України продовжив дію Положення про спеціальні обов'язки на ринку електроенергії до 31 жовтня…
На Київщині зафіксували рідкісне природне явище – торнадо, яке помітили у Броварському районі. Відео з…