Categories: Без рубрики

Верховний суд США дозволив Трампу здійснювати депортації згідно з законом 1798 року

Верховний суд США дозволив Дональду Трампу здійснювати депортації ймовірних венесуельських членів банд за допомогою Закону про ворожих іноземців 1798 року, який історично застосовувався лише у воєнний час. Це є частиною жорсткої міграційної політики республіканського президента, однак суд також встановив певні обмеження.

Про це пише Reuters.

Суд, у рішенні 5-4 без підпису, ухваленому консервативною більшістю, задовольнив прохання адміністрації Трампа скасувати тимчасову заборону на депортацію, яку наклав суддя Джеймс Боасберг із Вашингтона 15 березня. Ця заборона стосувалася використання Закону про ворожих іноземців, поки триває судовий розгляд.

Попри підтримку адміністрації, більшість суддів наголосила, що депортації мають здійснюватися з дотриманням правових процедур.

«Особи мають отримати повідомлення після дати цього рішення про те, що вони підлягають депортації згідно з законом. Повідомлення має бути надане в розумний строк та у спосіб, який дозволить їм реально подати клопотання про звільнення через суд до моменту депортації», — йдеться в рішенні.

Суд має 6-3 консервативну більшість. Консервативна суддя Емі Коні Барретт приєдналася до трьох ліберальних суддів у незгоді з рішенням.

Адміністрація Трампа стверджувала, що суддя Боасберг втручається у президентські повноваження у питаннях національної безпеки.

«Верховний суд підтримав верховенство права у нашій країні, дозволивши президентові, ким би він не був, забезпечити безпеку наших кордонів, наших сімей і самої держави», — написав Трамп у соцмережах.

15 березня Трамп застосував Закон про ворожих іноземців, щоб прискорити депортацію підозрюваних членів банди Tren de Aragua, посилаючись на закон, який раніше використовували для інтернування японських, італійських і німецьких іммігрантів під час Другої світової.

У рішенні суду зазначено, що для оскарження законності утримання за цим законом затримані мають подавати позови за місцем фактичного перебування — у даному випадку це Техас, а не округ Колумбія, де був поданий початковий позов.

Суд не розглядав обґрунтованість використання цього закону адміністрацією Трампа.

«Позивачі оскаржують тлумачення урядом цього закону та стверджують, що не підпадають під категорію депортованих ворожих іноземців. Але ми не розглядаємо ці аргументи», — йдеться у рішенні.

У позові, поданому Американською спілкою громадянських свобод (ACLU), група венесуельських чоловіків вимагала зупинити депортацію, заявляючи, що указ Трампа перевищує його повноваження, адже закон дозволяє депортацію лише під час війни або вторгнення в США.

Закон дозволяє президентові депортувати, утримувати або накладати обмеження на осіб, чия головна лояльність належить іноземній державі і які можуть становити загрозу національній безпеці у воєнний час.

Право на судовий захист

Адвокат ACLU Лі Ґелернт назвав рішення суду перемогою для затриманих:

«Це означає, що нам доведеться почати процес знову, але вже в іншому місці, однак ключове в тому, що Верховний суд постановив: людям має бути надане право на захист у суді при депортації згідно з цим законом. Це величезна перемога», — сказав Ґелернт.

Суддя Соня Сотомайор, яка написала окрему думку від імені ліберальної меншості, розкритикувала «сумнівні» висновки більшості та поспішність рішення.

«Є всі підстави сумніватися в поспішному висновку більшості, що habeas corpus є єдиним способом оскаржити депортацію за цим законом», — написала вона.

Сотомайор додала, що федеральні суди згодом все ж розглядатимуть, чи дійсно було вторгнення або напад, який виправдовує застосування закону, а також чи є затримані справжніми членами Tren de Aragua.

Депортації вже тривають

Хоча суддя Боасберг тимчасово зупинив депортації, два літаки, що вже перебували в повітрі, приземлилися у Сальвадорі. Там 238 венесуельців передали владі для розміщення у «Центрі ув’язнення терористів».

Суддя також розглядає, чи порушила адміністрація рішення, не зупинивши ці рейси, як було усно наказано за дві години до письмового рішення.

18 березня Трамп закликав до імпічменту судді Боасберга, що викликало осуд з боку голови Верховного суду Джона Робертса. Трамп у соцмережах назвав Боасберга «радикальним ліваком» та «підбурювачем».

Це рішення стало черговим за останні дні, коли Верховний суд стає на бік Трампа. У п’ятницю, у рішенні 5-4, суд дозволив адміністрації Трампа скоротити мільйони доларів фінансування на підготовку вчителів — частину його курсу на обмеження ініціатив зі справедливості, рівності та інклюзії. У понеділок раніше суд також тимчасово зупинив наказ судді повернути до США чоловіка, депортованого до Сальвадору помилково.

Recent Posts

Британія випробувала мікрохвильову зброю для знищення безпілотників, яка може з’явитися в Україні — FT

Міністерство оборони Великої Британії успішно випробувало новий тип електронної зброї для боротьби з безпілотниками, який може потенційно бути…

6 хв. ago

У ДПС Києва працюють гарячі лінії інформаційної підтримки мобілізованих ФОПів і членів їхніх родин

Столичні податківці надають кваліфіковану допомогу та роз’яснення мобілізованим платникам податків – фізичним особам, які не…

7 хв. ago

Київ надав ветеранським, реабілітаційним і волонтерським організаціям приміщення загальною площею близько 18 000 квадратних метрів

Із лютого 2022 року Департамент комунальної власності Києва системно працює над забезпеченням підтримки ветеранських і…

8 хв. ago

Торгова війна зі США обійдеться ЄС у €1,1 трлн — експерти

Тільки для Німеччини втрати можуть становити близько €290 млрд, що еквівалентно щорічній втраті 1,6% ВВП.

9 хв. ago

У Києві зафіксували зростання кількості випадків зачепінгу

Останнім часом у столиці зросла кількість випадків зачепінгу – спроб підлітків кататися на зовнішніх частинах…

11 хв. ago

Вучич заявив, що поїде до Москви на 9 травня, попри попередження Євросоюзу

Президент Сербії Александар Вучич заявив, що планує відвідувати парад з нагоди параду 9 травня в Росії, попри попередження з боку Євросоюзу.

21 хв. ago