Профіцит електроенергії з 17 до 24 березня, зокрема, забезпечили шляхом збільшення виробництва вітрових та сонячних електростанцій.
литва Flag of Lithuania is seen, while the NATO Summit is held in the city, in Vilnius, Lithuania on July 12, 2023. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Минулого тижня в Литві було вироблено більше електроенергії, ніж спожито.
Це сталося вперше з моменту закриття Ігналинської АЕС наприкінці 2009 року, повідомив литовський суспільний мовник LRT.
Уперше Литва змогла обійтися без імпорту електроенергії 11 березня 2024 року.
“Через рік встановлено новий рекорд – місцеві електростанції Литви покривали споживання впродовж цілого тижня”, – заявила представниця оператора системи передання електроенергії Litgrid Айсте Красаускене.
За даними оператора, з 17 до 24 березня в Литві було вироблено 231 ГВт-год електроенергії – на 42% більше, ніж роком раніше, а місцеві електростанції забезпечили 103% споживання країни.
Понад дві третини споживання було забезпечено шляхом збільшення виробництва вітрових та сонячних електростанцій. Генерація вітроенергії подвоїлася до 117 ГВт/год, вироблення гідроелектроенергії збільшилося на 28%, сонячної – на 15%, тоді як теплова потужність знизилася на 8%.
Протягом 55 годин з 21 до 24 березня виробництво електроенергії у Литві постійно перевищувало споживання, не враховуючи потреби гідроакумуляторної електростанції в Круонісі.
“Неділя була винятковим днем — вчора було вироблено 140% потреби Литви, а о 15:15 експорт електроенергії з Литви досяг 1000 МВт”, – сказала Красаускене.
Завдяки сильному вітру середня ціна на електроенергію в Литві минулого тижня впала на 45% – до 61,56 євро за мегават-годину. У Латвії та Естонії вона знизилася майже вдвічі – до 61,59 євро та 61,09 євро за МВт/год відповідно.
Єдина побудована за радянських часів у Литві Ігналінська АЕС працювала понад чверть століття та виробляла 70% електроенергії в країні. Вона була остаточно відключена 31 грудня 2009 року, попри побоювання, що тепер країна стане більш залежною від імпорту електроенергії з Росії.
Закриття АЕС до 2010 року було однією з умов вступу Литви до Європейського Союзу.
8 лютого 2025 року країни Балтії відключилися від енергокільця БРЕЛЛ (Білорусь, Росія, Естонія, Латвія, Литва), а 9 лютого під’єднатися до синхронної зони континентальної Європи, яка обслуговує понад 400 млн осіб у 26 країнах.
19 березня 2025 року в Німеччині, Франції, Нідерландах та Польщі ціни на електроенергію були від’ємними протягом чотирьох годин. Причиною стала ясна погода, завдяки якій сонячна генерація перевищила попит.
Активне ж будівництво сонячних електростанцій в Україні призвело до дисбалансу у виробництві та споживанні електроенергії.
28 червня на концерті в іспанському Мадриді Imagine Dragons соліст Ден Рейнольдс підняв прапор 122-ї…
Українські військові оприлюднили відео допиту російського військовослужбовця, захопленого у полон на Сумщині, де він зізнався…
Під час виступу в одеському клубі «Ібіца» Вєрка Сердючка співав російською і висміював омбудсменів -…
30 червня ворог завдав удару за допомогою БпЛА поряд із будівлею одного з районних територіальних…
Після виходу з Курської області росія зосередила сили біля Сум і вже перебуває за 20…
Використання F-16 проти «Шахедів» — авіаексперт Геннадій Хазан пояснив, чому це рішення помилкове.