Categories: Без рубрики

Як правильно називати різновиди горіхів українською. Слова, які варто запам’ятати

Саме слово "горіх" є доволі унікальним, воно витворилося на основі праслов'янської лексеми оrěхъ, а ось початковий звук [г] має цікаву історію появи.

У мовознавстві слово “горіх” називають протетичним, тобто таким, що з’являється попереду, якщо слово починається на голосний. Ми пам’ятаємо: українська любить почерговість: приголосний-голосний, приголосний-голосний. До того ж, більшість слів закінчуються на голосний, тому наступне в ідеалі повинне починатися на приголосний, бо інакше виникає небажаний збіг.

Щоб уникнути величезного нагромадження голосу, наша мова витворила протетичні звуки, найпопулярніші — [в] та [г]. Порівняймо, як було і стало: ogn(j)ь — вогонь, osmъ — восьмий, ostrъ — гострий, оrěхъ — горіх. Що цікаво, появу протетичного [г] у цих словах фіксують лише з XVI століття.

Освічений носій солов’їної скаже не ГРЕЦЬКИЙ ГОРІХ, а ВОЛОСЬКИЙ. Як зазначає мовознавець Олександр Пономарів, варіант «грецький горіх» — це сліпе копіювання російської ботанічної назви, до якого вдаються навіть фахові видання. Варто зауважити: батьківщина цієї рослини – Середня Азія і деякі райони Кавказу, а не Греція.

Український термін пов’язаний зі словом «волохи» — загальною назвою середньовічного населення Придунав’я й Трансильванії. Імовірно, в Греції, звідки раніше всі товари потрапляли до Східної Європи, волохів було чимало, і саме вони торгували горіхами.

Згадку саме про волоський горіх віднаходимо, наприклад, у Нечуя-Левицького: «Кругом хати росли старі велетенські волоські горіхи».

Також українською правильно говорити МИГДАЛЬ, а не МИНДАЛЬ. Відповідно, прикметники, утворені від назви цього горіха, мають звучати так: мигдалеве печиво (жодного миндального), мигдалеве дерево, мигдалева олія.


(Мигдаль вважають джерелом поживних речовин: антиоксидантів, білка, клітковини й вітаміну Е; Ароматне мигдалеве печиво, прикрашене кумедними візерунками, — незамінний атрибут різдвяного столу).

Між ФУНДУКОМ і ЛІЩИНОЮ знак дорівнює ставити не варто. ФУНДУК — горіх кущової або деревинної рослини роду ліщинових, що росте на півдні. Найімовірніше, це слово ми запозичили з кримськотатарської мови. А то ЛІЩИНА — рід кущових рослин родини берестових з їстівними плодами. Назва походить від праслов’янської лексеми «lěska», що тлумачиться як «лісове дерево», «лісовий плід».

(Фундук поліпшує роботу серця, допомагає контролювати вагу і рівень

цукру в крові. Ліщина — тіньовитривалий кущ, переважно росте серед листяних і мішаних лісів).

В українській слово кеш’ю відтворюємо на аркуші з апострофом, а не м’яким знаком (Горіхи кеш’ю доволі калорійні: у 100 грамах міститься близько 550 кілокалорій).

А в слові ара́хіс наголос падає на другий склад, ніякий не арахі́с (Ара́хіс допомагає зменшити втрату води в організмі, запобігає запаленням і покращує еластичність шкіри).

Продовжуйте боротися за існування рідного слова й будьте міцними горішками в прагненні вивчити українську!

Recent Posts

Українські полісменки вперше в історії отримали одразу три престижні нагороди

Українки перемогли в трьох ключових номінаціях від Міжнародної асоціації жінок-поліцейських з одинадцяти: «Офіцер року», «Хоробрість» та «Служіння…

58 секунд ago

Південно-Африканська Республіка звернулась до Goldman Sachs по пораду в налагодженні стосунків з Трампом

Goldman Sachs консультує країни, які намагаються догодити Трампу щодо тарифів

5 хв. ago

Волц назвав Україну найкорумпованішою країною у світі та розкритикував її через угоду про корисні копалини

В адміністрації президента США знову розкритикували Зеленського за зволікання з угодою про надра.

9 хв. ago

Netflix анонсував велике шоу TUDUM 2025, яке відбудеться 31 травня і буде доступне онлайн

У трейлері вже засвітили нові кадри «Венздей», «Ван Піс», «Дивних див», «Ножів наголо» і «Гри…

14 хв. ago

Сестра кремлівського переговорника Дмитрієва відвідала Україну в лютому 2025 року з паспортом США — журналісти

За словами Лівінгстон, факт візити Наталії до України підтвердили численні джерела. Згідно з прикордонними записами,…

17 хв. ago

Оксана Забужко показала обкладинку своєї нової книжки «Наша Європа»

Українська письменниця, публіцистка та літературознавиця Оксана Забужко представила обкладинку своєї нової книжки «Наша Європа».

26 хв. ago