Categories: Без рубрики

Як Україні меморіалізувати російсько-українську війну

Попри те, що російсько-українська війна нині перебуває в активній фазі, експерти та держава хочуть запустити процес меморіалізації цих подій. Серед ініціатив, наприклад, створити своєрідні маршрути пам'яті об'єктами, зруйнованими РФ.

Утім, до цього процесу необхідно підходити з урахуванням травмо- та конфлікточутливості – переконаний член правління ГО «Інститут миру і порозуміння» Максим Єлігулашвілі. Про це він розповів в етері програми «Відкритий простір» на Київ FM.

За його словами — меморіалізація – це про адекватне, гідне та живе збереження національної пам’яті. Це ціла політика, що охоплює не лише створення меморіальних об’єктів і музеїв, але й ритуали та практики, які можуть спонукати до співпереживання і мати терапевтичний ефект.

«Меморіалізація — це більш усвідомлена діяльність, яка має зробити певну фільтрацію — що має зберегтись. Ми хочемо фіксувати ті або інші події і знаходити їм певну форму і це, зрештою, може додати терапевтичної дії», – зазначив Єлігулашвілі.

Він наголосив, що важливо шукати форму, яка дасть змогу передати емоції і не перетворить нас на «забронзовіле й мертве»  на кшталт меморіалізації війни в радянському суспільстві. Як це зробити травмочутливо?

«Треба робити це через залучення людей. Говорити не через фокус пам’яті про війну, а пам’яті про людей, які загинули, або зробили суттєвий внесок у протидію агресору. Адже точно не хочеться, щоб наша меморіалізація була меморіалізацією страхом», – переконаний Єлігулашвілі.

Щоб спадок не перетворився на забуття, а відвідини місць масових злочинів не перетворились на товар — сьогодні в експертному середовищі тривають розмови, пошук найкращих форм і підходів до меморіалізації нинішньої війни.

Більше про травмо- і конфлікточутливу меморіалізацію дивіться у повній версії програми «Відкритий простір».

Проєкт «Збереження інклюзії та соціальної згуртованості в Україні: Адаптація та відновлення у відповідь на війну» реалізують ГО «Інститут миру і порозуміння» спільно з Ініціативою за мирні зміни за підтримки Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії.

Recent Posts

В Аргентині розпочався масовийстрайк проти заходів жорсткої економії уряду Мілея

Найбільші профспілки Аргентини в четвер розпочали масштабний 24-годинний страйк, що паралізував роботу поїздів, літаків і…

8 хв. ago

На «Рамштайні» створили коаліцію «Радіоелектронна боротьба»

Протидія дронам та розвідка стануть завданнями коаліції.

23 хв. ago

Насіров каже, що він “простий хлопець з Чернігова” і хоче служити

Екскерівник Держфіскальної служби Роман Насіров, якого підозрюю у хабарництві, заявив, що є солдатом та не розуміє,…

34 хв. ago

Людина не дійшла до укриття. Житомирська ОВА про удар дроном по Озерному

Близько 7 години вечора 10 квітня російський дрон влучив у 5-поверхівку в населеному пункті Озерне.

35 хв. ago

Тайвань розпочне переговори зі США щодо мита серед перших

Понад 75 країн визнали вигоду у співпраці зі Сполученими Штатами. Зараз триває багато переговорів.

39 хв. ago

Сі Цзіньпін закликав Європу обʼєднатися проти тарифів Трампа

Лідер Китаю Сі Цзіньпін закликав Євросоюз об’єднати зусилля, аби протистояти "одностороннім залякуванням". Очільник КНР посилався…

40 хв. ago