Після відпустки ми часто вихваляємося своїм красивим загаром, але водночас лікарі не радять нам захоплюватися засмаганням. То хто ж правий з мовного погляду? Чи можна зміну кольору шкіри українською мовою називати "загаром"? Читайте в матеріалі КИЇВ24.
Shot of a young woman lying on the beachhttp://195.154.178.81/DATA/i_collage/pi/shoots/806300.jpg
Коли надворі не спадає спека, так і хочеться позагоряти на пляжі.
Солов’їна доволі багата на синоніми. Процес, коли шкіра під впливом сонячних променів набуває золотаво-коричневого або темного кольору, ми звикли частіше називати ЗАСМАГАННЯМ, а результат – ЗАСМАГОЮ. Ці слова походять від праслов’янського іменника smaga, значення якого – “жар, спека; вогонь” та smagnǫti – “сохнути, сушити; темніти”.
Але паралельно з узвичаєними варіантами цілком нормативними є лексеми ЗАГОРЯТИ та ЗАГАР. Вони також утворилися на праслов’янській основі. Дієслово *gorěti (горіти) дало їм життя.
Що цікаво, у нашій мові також існує лексема “загАра”. Але значення її – “бажання, пристрасть”. Можемо припустити, що значення “старанність, завзяття в роботі” сформувалося під впливом дієслова “гарува́ти” – “важко, без відпочинку працювати”, або завдяки зв’язку з тим таки ж gořeti, горіти бажанням.
Наприклад, у Грінченка натрапляємо “Нема загари робити”, тобто “нема бажання працювати”.
До речі, словник Бориса Грінченка ще є доказом правомірного існування в українській мові слова “загоряти”. Там зафіксовано доволі колоритний приклад використання: Закривай личко од сонечка, чорні брови од полом’ячка, щоб твій видок не загорів, чорних брівок не посмалив. Ще один довід нормативності – текст Івана Нечуя-Левицького:
Доки ми будемо тут пектися? Ти, Ватю, загориш.
Варто зауважити: якщо лексема “загоряти” є безпомилковою, то від калькованої “загарять” потрібно відмовлятися.
Відповідно, в українській мові паралельно можуть побутувати прикметники засмаглий, смаглий та загорілий, а ще побронзовілий. Останній сформувався на основі ототожнення кольору тіла та металу (Дівчата в яскравих убраннях, з пишними бантами в косах, уже побронзовілі від першого сонця, – натрапляємо у Василя Кучера).
Отож нехай у вас ніколи не зникає загара до опанування рідного слова, борітеся за все українське – і тоді повернемо собі право отримувати щоліта кримський загар.
Британія має намір значно збільшити виробництво вибухівки, щоб відмовитися від залежності від США і Франції…
Видання The Wall Street Journal у матеріалі зазначило, що Сполучені Штати очікують на відповідь Києва,…
Президент США Дональд Трамп заявив, що до нього звернулося багато світових лідерів та керівників підприємств…
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський порівняв заяви Росії про нібито "припинення вогню" в Україні…
Європейський комісар з питань оборони Андрюс Кубілюс вважає, що Швеція повинна взяти на себе ініціативу…
Президент США Дональд Трамп висловив сподівання, що Росія та Україна "укладуть угоду" наступного тижня й…