Вичищаємо наше щоденне мовлення від калькованих слів-паразитів і шукаємо колоритні солов’їні відповідники, які прикрасять побутовий лексикон кожного українця.
Замість того, щоб вигукнути «афігєть», скажіть «очманіти». Слово тлумачиться як «утратити здатність нормально мислити, міркувати, діяти, рухатися» та походить від лексеми «мана», первинне значення якої – уявний образ, примара, привид; а переносне – щось незрозуміле, незбагненне (Очманіти, від швидкості авто на перегонах перехоплює подих).
Фігово міняємо на кепсько. Слово прийшло до нас із польської, де має тлумачення «погано» (Через постійні різкі зміни погоди почуваюся кепсько).
Триндєц – ні, українець скаже «гаплик», «край». Ці слова побутують у мові з переносним значенням «остання крапля, кінець» (Якщо не попередимо маму, що повернемося пізно, нам – гаплик).
Дурістіку відкидаємо, говоримо колоритно «нісенітниця». Лексема утворена від виразу «ні се ні те». Або можемо сказати «абищиця», «дещиця» – тобто дрібниця, неважлива справа. Ці слова походять від абищо, дещо (Припини вигадувати нісенітниці, життя успішних людей сповнене реальних цілей).
Чьотко міняємо на влучно. Слово має ще праслов’янське коріння: lučili (цілитися, кидати в ціль, потрапити); lučatі (досягнути, знайти; допустити) (Він славиться своєю дотепністю, завжди може влучно схарактеризувати ситуацію).
Кльово – ні, говоримо – чудово. Тут усе дуже просто: походить від прикметника «чудовий», тобто неймовірний, захопливий (Уперше мала досвід катання на водних лижах, і це було чудово!)
Слово-паразит «лєгко» має надзвичайно соковитий і смачний варіант заміни – завиграшки, тобто без зусиль, не стомлюючись. Маємо відсилку до слова «гра» (Я готувався до іспиту увесь рік, тому складу його завиграшки).
Імєнно відкидаємо, кажемо «дійсно», «звісно», а в окремих комунікативних ситуаціях – «саме». Походження другого варіанту заміни пов’язане з лексемою «повідати» – знайомити людину з конкретною ситуацією (Звісно, ти зможеш побороти хвилювання й успішно пройти співбесіду. Роботодавці часто зацікавлені саме в студентах, бо вони більш вмотивовані).
«Жесть» або «жестяк» не кажемо, краще – «жах», «жахіття» чи колоритно «гижа», «обава». Два останні варіанти – діалектні слова, що тлумачаться як «бруд, нечисть, мерзенність» і «побоювання, острах» (Оце так гижа! Цей чоловік перетворив свій дім на звалище непотребу!)
Нехай навіть ваша буденна мова буде сповнена українським колоритом. І звісно ж, борітеся за існування рідного слова й обов’язково поборете…усе вороже!
Фото: Getty Images/КИЇВ24
Президент Володимир Зеленський у середу, 23 квітня, заявив, що Україна завжди діятиме відповідно до своєї…
Українська делегація у Лондоні у середу, 23 квітня, провела переговори з колегами з Великої Британії,…
Прессекретарка Білого Дому Керолайн Левітт у середу, 23 квітня, заявила, що президент України «Володимир Зеленський,…
Цього тижня для киян і гостей столиці проведуть безплатні екскурсії, серед яких – одна прогулянка…
Речник глави рф Дмитро Пєсков заявив, що росія готова завершити війну в Україні, якщо та…
Фільм «The Seed of the Sacred Fig» — це політична драма про суддю, який стикається з…