На тлі кризи, створеної Росією у Придністров’ї, уряд Молдови наполягає на незмінності мети щодо переходу регіону під контроль Кишинева. Прем'єр країни Речан наголосив, що влада не відмовляється від мети повної реінтеграції Придністров’я. Утім, за його словами, цей план має починатися з виведення російських військ, що незаконно розміщені у регіоні.
Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан напередодні публічно озвучив плани країни на реінтеграцію невизнаного анклаву.
Речан вважає, що енергетична криза може зрештою призвести до кінця самопроголошеної незалежності Придністровʼя.
«Наша мета — реінтеграція країни, яка має розпочатися з того, що Росія забере свої війська, що дасть нам змогу адмініструвати регіон відповідним чином. Ми хочемо мирного вирішення конфлікту, а мирне рішення починається з виведення військ. Другим кроком реінтеграції є введення міжнародного миротворчого контингенту», — повідомив прем’єр під час кризового брифінгу у Кишиневі.
За енергетичною та гуманітарною кризою у Придністров’ї стоїть російська влада, яка хоче використати цей важіль для тиску на Україну: “Енергетична криза у Придністров’ї є штучно створеною. Де-факто влада регіону, попри погіршення ситуації, не зацікавлена у підтримці. Кишинів запропонував допомогу, але ця пропозиція була відкинута, оскільки Росії потрібна штучно створена гуманітарна криза. Росія контролює Придністров’я, і вони не дозволяють нікому допомагати придністровському регіону. Мета Росії — створити нестабільність у регіоні, в також, що дуже важливо, вплинути на вибори у Молдові, що відбудуться восени. Їхня мета — отримати проросійський уряд, що зрештою допоможе їм консолідувати власні військові спроможності, а надалі — використовувати цей важіль, у тому числі проти України”, — додав прем’єр Молдови.
Європейська комісія заявила, що влада сепаратистського регіону Молдови Придністров’я має припинити обмежувати пропозиції альтернативних джерел газу після того, як російський «Газпром» припинив експорт газу в регіон 1 січня, передає Politico.
Як пише Єврокомісія, уряд Молдови запропонував Придністров’ю енергетичну та гуманітарну допомогу, але тамтешня влада не прийняла її. «Ми заохочуємо Тирасполь співпрацювати з Кишиневом для вирішення ситуації в інтересах місцевого населення», — наголосила речниця Комісії у закордонних справах Аніта Хіппер.
Молдова не погодилась на вимоги Росії, які та висунула для продовження постачання газу Придністров’ю альтернативним маршрутом через Балкани. Тож 28 грудня 2024 року «Газпром» офіційно оголосив, що від січня припинить постачання газу до Придністров’я через «невиконання платіжних зобовʼязань», а саме відмову Молдови «врегулювати» газову заборгованість Придністров’я у понад $700 мільйонів.
З 1 січня Придністров’я перестало отримувати російський газ, через що газ зник у десятків тисяч побутових споживачів і зупинилася робота місцевої промисловості. Також набирає обертів енергокриза, тисячі жителів залишилися без світла і води. Місцевий оператор «Інтерднестрком» уже попередив абонентів про можливі відключення мобільного зв’язку та інтернету. Дефіцит потужності в енергосистемі Придністров’я становить близько 30% від потреб регіону.
Кишинів до 1 січня купував більшість електроенергії у Придністров’ї, на єдиній у Молдові тепловій електростанції (МДРЕС або МГРЭС). Молдавська ГРЕС у Придністров’ї з 1 січня припинила постачання електроенергії в Молдову. Вона забезпечувала 80-90% потреб країни. Станція перейшла з газу на вугілля, його запасів вистачить лише на 50 днів.
Натомість лідер невизнаного Придністров’я Вадим Красносельський заперечує, що Кишинів пропонував регіону допомогу з купівлею газу на тлі енергокризи через припинення постачання газу з РФ. Красносельський назвав «спекуляціями» обговорення, що «Росія кинула Придністров’я», та звинуватив у ситуації Молдову.
У самій Молдові проблем з електрикою і газом наразі немає. Країна диверсифікувала постачання енергоносіїв через Румунію.
Із 22 до 27 квітня у Vcentri HUB заплановані психологічні майстерні, школа ОСББ, заняття з…
22–27 квітня у столиці пройдуть продуктові сільськогосподарські ярмарки.
На тижні з 21 по 27 квітня у Києві буде тепло, сонячно, а в деякі дні…
Бріджит Брінк розповіла, що протягом трьох років на посаді разом із командою підтримувала українську армію,…
У Нацагентстві заявили, що не допустять до управління арештованими активами суб'єктів, пов'язаних з колишніми власниками…
Наталія Проніна частково очолила компанію "Тесоро Менеджмент", ставши її співвласницею у 2024 році.