5 січня через неможливість підтримувати достатній тиск у трубах без води залишилися кілька сіл Слободзейського району. Раніше воду відключали в кількох районах Тирасполя, пише NewsMaker.

Також у невизнаній республіці тривають віялові відключення електрики. Місцевий телекомунікаційний оператор «Інтерднестрком» (IDC) попередив про можливі перебої з мобільним зв’язком та інтернетом у зонах вимкнення електроенергії й попросив користувачів «раціонально використовувати інтернет-трафік».

Через проблеми з опаленням місцеві жителі змушені користуватися дров’яними печами, що вже призвело до жертв: за даними «Новин Придністров’я», від початку року шестеро людей отруїлися чадним газом, двоє з них загинули.

Влада Молдови вважає, що лівий берег Дністра (так називають Придністров’я) досі сподівається на безплатний газ з Росії й тому відмовляється купувати його на біржі, попри критичний стан в енергетиці. Про це розказали міністр енергетики Молдови Костянтин Боросан і в.о. глави компанії «Молдовагаз» Вадим Чебан.

Представники Молдови ще у грудні пропонували Придністров’ю розглянути можливість закупівлі на румунській біржі. «До сьогодні ми не отримали жодної відповіді на ці пропозиції», – цитує Боросана видання NewsMaker.

За словами Чебана, Придністров’я мотивує відмову тим, що очікує відновлення постачань від «Газпрому». «Вони […] рекомендують нам продовжувати переговори з «Газпромом». Я думаю, що вони повинні розуміти, що якщо постачання «Газпрому» не відновиться, то єдиним рішенням буде купувати газ на біржах, за що доведеться платити. Іншого виходу немає», – сказав він в ефірі Pro TV.

Водночас, за словами Боросана, у Придністров’ї після припинення постачання російського газу, попри спроби економити, дефіцит електроенергії вже становить близько 30% від необхідного споживання.

«Навантаження досягає 219 МВт, а максимальне виробництво Молдовської ДРЕС та Дубосарської ГЕС становить лише 154 МВт. Управління цим дефіцитом електроенергії на лівому березі Дністра здійснюється шляхом відключення споживачів, вуличного освітлення, систем водопостачання, промислових зон, сільськогосподарських переробних підприємств тощо. Якщо не вимкнути достатньо споживачів, є ризик повного виходу з ладу системи, бо розподільні мережі на лівому березі перевантажені», — попередив він.

Нагадаємо, «Газпром» припинив постачання газу в Придністров’я з 1 січня 2025 року, коли закінчився транзитний контракт між Україною й Росією. У компанії є технічна можливість постачати газ південним маршрутом через Туреччину, але вона відмовляється його використовувати, посилаючись на відмову Молдови «врегулювати» газову заборгованість Придністров’я у понад $700 млн. Сама Молдова відмовилася від російського газу й купує його виключно на європейському ринку (зокрема в Болгарії і Румунії). Весь законтрактований обсяг газу від «Газпрому» йшов транзитом через Україну в окупований росіянами регіон Придністров’я, який за це забезпечував більшість потреб Молдови в електроенергії.