Обласні військові адміністрації можуть втратити право на визначення критично важливих підприємств для бронювання їхніх працівників від мобілізації.
KYIV, UKRAINE – MAY 2: Males of conscription age wait their turn to military commissariat to update their data on May 2, 2024 in Kyiv, Ukraine. Long queues at military commissariats whose primary task is recruiting military personnel, are also caused by the passing of the law on mobilization, which imposes on males of conscription age the obligation to update their data. Due to long queues, the Ukraine's Ministry of Defense plans to introduce the online appointment scheduling to military commissariats. (Photo by Yan Dobronosov/Global Images Ukraine via Getty Images)
Про це йдеться у матеріалі видання Forbes Ukraine.
За даними журналістів, на початку жовтня 2024 року на нараді президента військові наголосили, що модель бронювання, яка існує нині, нібито зриває мобілізаційні процеси.
Відомо, що нині 1,5 мільйона українців мають бронювання завдяки тому, що 17 липня уряд запустив новий механізм у застосунку “Дія”. Тож Міністерство оборони ініціювало аудит критичних для економіки підприємств.
Після перших перевірок претензії до бронювання виникли зі списками, які подали обласні військові адміністрації (ОВА). Адже кожна з них має додатковий перелік вимог, що розширює кількість заброньованих підприємств. У такому випадку лише кілька міністерств можуть надавати бронювання від мобілізації.
У Дніпропетровській ОВА, наприклад, встановлено ще додатково вісім критеріїв, виконавши один із яких, компанія може вважатися критично важливою, пише Forbes. Деякі місцеві адміністрації мають переліки з декількох десятків додаткових критеріїв.
Тож співрозмовники видання в Офісі президента припустили, що після завершення аудиту 15 листопада 2024 року ОВА можуть втратити право визначати критичні підприємства. Це право матимуть лише окремі міністерства.
Водночас підприємства, які не пройдуть аудит, втратять статус критичних і не зможуть бронювати співробітників.
Нагадаємо, що 9 жовтня видання The Page написало про те, що Міністерство економіки та Міноборони готуються внести зміни щодо бронювання працівників від мобілізації. Їх планували розглянути на найближчому засіданні Кабміну.
Зазначається, що відповідно до нового рішення, у разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання від мобілізації для військовозобов’язаних анулюють відстрочку від призову на військову службу.
Крім того, до 15 листопада 2024 року можуть зупинити визначати підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки, гарантування життєдіяльності населення в особливий період та для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань.
Також 9 жовтня “Економічна правда” писала, що бронювання працівників критично важливих підприємств від мобілізації в Україні призупинили через реакцію президента Володимира Зеленського на кількість людей, які мають відстрочку.
“Президент був на нараді. Обурювався, що забронювали 1,5 мільйона”, — пояснив співрозмовник “Економічної правди” причину ухвалення відповідного рішення.
Натомість ввечері 9 жовтня перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заперечив, що економічне бронювання військовозобов’язаних призупинять. Він розповів, що в Україні проведуть аудит критично важливих підприємств до 15 листопада 2024 року. До цієї комісії мають включити військових. Бронювання від мобілізації працівників підприємств переглянуть, якщо компанія виявиться “не критично важливою для держави”.
До слова, 14 жовтня у Європейський Бізнес Асоціації повідомили, що український бізнес почав скаржитися на те, що підприємства не можуть ще раз підтвердити статус критично важливих. Саме це має дозволити продовжити бронювати працівників від мобілізації.
Зазначається, що станом на середину 2024 року 86% опитаних компаній мають працівників, які служать у Збройних силах України. У понад половини підприємств, а саме 52% — кількість мобілізованих досягає 10% від загальної кількості військовозобов’язаних. У 28% організацій кількість мобілізованих сягає 10-20%, у 6% – 20-40%.
Водночас 46% компаній мають критичних для роботи фахівців, яких мобілізували або які добровільно пішли на фронт. Серед них є керівники, інженери, ІТ-фахівці, водії, електрики, механіки, оператори виробничих ліній.
Із 22 до 27 квітня у Vcentri HUB заплановані психологічні майстерні, школа ОСББ, заняття з…
22–27 квітня у столиці пройдуть продуктові сільськогосподарські ярмарки.
На тижні з 21 по 27 квітня у Києві буде тепло, сонячно, а в деякі дні…
Бріджит Брінк розповіла, що протягом трьох років на посаді разом із командою підтримувала українську армію,…
У Нацагентстві заявили, що не допустять до управління арештованими активами суб'єктів, пов'язаних з колишніми власниками…
Наталія Проніна частково очолила компанію "Тесоро Менеджмент", ставши її співвласницею у 2024 році.