План Європейського Союзу витратити до 20 мільярдів євро на військову допомогу Україні зустрів опір з боку деяких країн ЄС. Через це він може не бути реалізованим у нинішньому вигляді.
Фото: Unsplash
Про це пише Reuters з посиланням на дипломатичні джерела.
Міністри оборони ЄС готуються обговорити цей план у в Брюсселі у вівторок.
Однак, дипломати кажуть, що багато країн – в тому числі важковаговик ЄС Німеччина – висловили застереження щодо виділення таких великих сум на кілька років наперед.
Уряди країн ЄС наголошують, що довгострокова військова допомога Євросоюзу має бути скоординована з пакетами безпеки, про які окремі країни-члени ведуть переговори з Києвом. Це ускладнює узгодження обсягу допомоги, поки переговори тривають.
На саміті ЄС минулого місяця канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що наразі слід зосередитися на таких двосторонніх пакетах.
Деякі члени ЄС також стверджують, що їм буде важко взяти на себе великі довгострокові зобов’язання через внутрішні бюджети обмежені, а ймовірність того, що початкова пропозиція Борреля буде прийнята, зменшується, але багато країн все ще хочуть, аби зобов’язання були на рівні ЄС.
Дипломати також припустили, що ЄС, можливо, вирішить виконувати свої зобов’язання щорічно, а не погоджувати план на більшу суму, розтягнуту на чотири роки.
Так, керівник зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель запропонував у липні створити спеціальний фонд для підтримки української армії на наступні чотири роки обсягом до 20 мільярдів євро.
За пропозицією, майбутній фонд має компенсувати державам-членам витрати на закупівлю й передання Україні боєприпасів, ракет і танків, а також фінансуватиме навчання українських військовослужбовців.
Хоча через Європейський фонд миру Євросоюз уже й так надає аналогічну допомогу Україні, вона здійснюється через транші, які можуть блокувати окремі держави-члени. Крім того, обсяг фонду швидко вичерпується, і лиш нещодавно його довелось збільшувати.
Нагадаємо, що Європейський Союз попередив Україну, що навряд чи виконає зобовʼязання передати їй мільйон артилерійських боєприпасів до березня 2024 року.
Відповідно до планів, розроблених на початку цього року, ЄС пообіцяв надати Україні артилерійські боєприпаси протягом 12 місяців, спочатку за допомогою наявних запасів, а потім через укладання контрактів щодо спільної закупівлі та збільшення промислових потужностей.
Втім, більша частина часу відведеного на постачання снарядів вже пройшла, а ініціатива досягла лише близько 30% від мети. Водночас, судячи з обсягів у контрактах, план ризикує не досягнути своєї мети.
Активісти «Спадщини» показали ще один зразок київської жовтої цегли, яку можуть використовувати для реставрації історичних…
Президент України Володимир Зеленський відреагував на смерть Папи Римського Франциска.
Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) оголосила результати перевірки інциденту біля міста Рафах у секторі Гази наприкінці…
Чотирьом підліткам, які побили військового у Гідропарку, повідомлено про підозру у хуліганстві. Прокуратура просить домашній…
Конституційний суд Литви визнав положення Цивільного кодексу, які передбачають партнерство лише між чоловіком і жінкою,…
У Туреччині завершили першу фазу освоєння газового родовища Сакар’я в Чорному морі. Щоденний видобуток газу…