Кур’єри сервісу доставки їжі Bolt Food в Києві оголосили про початок страйку. Судячи з інформації в Telegram-каналі Bolt_STRIKE_INFO, він готувався ще з 17 серпня, а причиною стали зміни умов роботи кур’єрів, зокрема — зниження виплат майже на 50% за кожне виконане замовлення.
Точна кількість страйкуючих кур’єрів поки невідома, але на вказаний канал станом на 7 вересня підписано 168 людей.
В коментарі LIGA.net автор каналу Bolt_STRIKE_INFO, який представився організатором акції, розповів, як змінилася система оплати. З його слів, є базова сума, яку можна заробити з одного замовлення.
«Вона розраховується з урахуванням коефіцієнтів для всіх видів транспорту. Наприклад, за поганих погодних умов – це один коефіцієнт, за певного кілометражу доставляння – інший», – каже хлопець.
Крім базової суми, є система бонусів, розмір яких залежить від кількості доставлянь – 30, 50, 70 і 100. За словами кур’єра, в середині серпня систему бонусів змінили: градація зникла, а сума зменшилася десь в півтора раза.
«Той, хто працює 7 днів на тиждень, тепер отримує $60 за 100 (замовлень), замість $100 за 70 + 30 (замовлень)», – зазначив він.
Також начебто істотно скоротилися і коефіцієнти для розрахунку базової суми – кілометраж і погодні умови.
За словами організатора акції, Bolt Food не підписує з кур’єрами трудові договори, тому може на свій розсуд змінювати умови оплати.
В рамках страйку кур’єри щодня після 14:00 відключають додаток платформи, щоб компанія не могла виконувати свої функції через нестачу працівників. Також вони розклеюють наліпки з написом «кур’єри оголошують страйк» на свої рюкзаки, а також на будівлі столиці. Телеграм-канал страйкарів публікує скріншоти застосунку Bolt Food, де видно, що у пікові години для низки ресторанів доставка стає недоступною, й клієнтам пропонують самим забирати замовлення.
Серед вимог кур’єрів: визначення нижнього порога заробітку за замовлення (орієнтовно на рівні 60 грн.), повернення попередньо встановлених коефіцієнтів, якісне медичне страхування і реєстрація транспорту.
Представники сервісу вже прокоментували ситуацію: судячи з усього, приставати на вказані вимоги вони не збираються.
«Високий прибуток кур’єра формується за рахунок поєднання базового доходу і бонусів і забезпечується завдяки наявності достатньої кількості замовлень. Саме тому ми залишаємо за собою право комбінувати ці інструменти. У той же час, дохід кур’єрів нашої платформи стабільно високий завдяки зростанню кількості замовлень. Надалі ми плануємо продовжувати стимулювати зростання попиту на послуги Bolt Food, інвестуючи в цей напрямок. Така політика буде економічно вигідною як для компанії, так і для кур’єрів. Компанія зможе збільшити базу клієнтів, підключити нові ресторани в додаток і поліпшити пропозицію. У свою чергу, кур’єри зможуть отримувати більше замовлень і підвищувати свій прибуток» — розповів Ігор Шрамко, регіональний менеджер Bolt Food в Україні.
Співвласник і СЕО мережі ресторанів «Мафія» Тарас Середюк розповів виданню, що бажаючих працювати кур’єрами по Києву останнім часом небагато, хоча зарплата вже нібито наближається до позначки в $1000.
«Ми на рівні генерального менеджменту в тиждень по 3-5 годин обговорюємо, як зберегти наших кур’єрів. Ми за рік не провели жодного великого корпоративу, тому що в бізнесі не так багато грошей зараз. Але тільки за літо провели 3 корпоративи для кур’єрів, які стають одними з ключових учасників бізнесу», – пояснює Середюк.
Естонський сервіс доставки готової їжі Bolt Food запрацював в Україні з 29 жовтня 2020 року – першим містом став Київ, потім приєднався Харків, а до кінця року мають бути також Дніпро, Львів та Одеса. Серед головних конкурентів Bolt Food в Україні – Glovo і Rocket.
Фото: Фейсбук