Про це в ефірі програми «Відкритий простір» на Київ FM розповіла Оксана Зазуляк — начальниця відділу економічного розвитку, інвестицій та державних закупівель Великоберезовицької селищної ради.
Близько 13 мільйонів українців після 24 лютого 2022 року покинули свій дім через війну. На сьогодні майже п’ять мільйонів з них – залишилися в Україні та вимушені жити в новому статусі «внутрішньо переміщених осіб».
Однією із громад, які відкрили свої двері для українців, що втікали із зони бойових дій, була Великоберезовицька громада Тернопільської області. Від початку повномасштабного вторгнення, вона стала прихистком для майже 10 тисяч внутрішньо переміщених осіб.
За словами Зазуляк, деякі переселенці проживали на території громади кілька днів, і використовували її як транзит, але офіційно, як ВПО, було зареєстровано – 4 тисячі осіб, тисяча з них залишається у громаді досі. І саме для того, аби полегшити їх інтеграцію та знайти порозуміння із місцевими мешканцями, громада долучилася до проєкту «Підтримка інклюзії та соціальної згуртованості в Україні: адаптація та відновлення як відповідь на війну» організованого Інститутом миру і порозуміння.
«Ми створили ініціативну групу, яка пройшла триденне навчання, де ментори ділилися знаннями про організацію діалогових сесій та особливості діалогових дискусій а також навчали фасилітаційних навичок. Саме під час навчання була визначена тема діалогу, з якою надалі працювала громада. Завдяки координаторам програми, у громаді створили діалоговий майданчик для покращення соціальної згуртованості у шкільному середовищі. До діалогу запросили як самих учнів, так і батьків – місцевих та з числа ВПО» – розповіла Зазуляк.
В рамках програми, було проведено низку заходів, завдяки яким усім учасникам діалогу вдалося зрозуміти ту проблему, яка заважає порозумітися. До слова, саме учасники заходу запропонували провести опитування учнів шкіл, аби визначити ті, кризові моменти, які заважають успішно інтегруватися учням з числа ВПО у місцеве шкільне середовище.
«Але найважливішим результатом стало налагодження міжособистісних взаємозв’язків місцевих мешканців та внутрішньо переміщених осіб, а також підтримка відкритого обміну думками та досвідом» – підсумувала Зазуляк.
Повну версію програми можна переглянути за посиланням:
Проєкт «Збереження інклюзії та соціальної згуртованості в Україні: Адаптація та відновлення у відповідь на війну» реалізують ГО «Інститут миру і порозуміння» спільно з Ініціативою за мирні зміни за підтримки Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії.