Таку думку висловив директор Національного антарктичного наукового центру та ветеран АТО Євген Дикий в ефірі на Radio NV.
Він вважає, що з приводу мобілізації майже нічого не зроблено.
“Травневий закон дещо упорядкував військовий облік, що, звичайно, є необхідним першим кроком, але тільки першим із багатьох. Критично необхідними є ще два рішення на рівні законодавчої влади. Одне рішення — це про встановлення граничного терміну служби, бо це стосується і тих, хто вже воює і нас захищає, і тих, хто піде їм на захист. А друге рішення набагато менш популярне — це криміналізація ухилення від військового обліку“, — сказав Дикий.
При цьому, на його думку, військовозобов’язані наразі постають перед двома варіантами дій: одягнути форму до кінця війни, яка може тривати рік, а може й десять, або альтернатива — платити 25 тисяч штрафу.
Водночас він вважає, що треба поставити людей перед зовсім іншим вибором. Дикий додав:
“Ти можеш віддати ці 4 або 5 років у формі та повернутися героєм або ти можеш рівно ці самі 4 або 5 років провести на зоні як безкоштовна робоча сила і лишатися з тавром судимості”.
Він сказав, що такий варіант кращий, аніж нинішній — служба назавжди або штраф на 25 тисяч гривень. Дикий вважає, що дуже багато людей не захочуть опинитись в ув’язненні та виберуть віддати цей час службі в ЗСУ.
Окремо експерт зазначив, що рекрутинг не запрацював ефективно, “і це є об’єктивною реальністю”. Він вважає, що одна частина проблеми — це мотивація, бо більшість мотивованих ще раніше долучилися до Сил оборони України.
Нагадаємо, сьогодні, 29 жовтня, стало відомо, що Верховна Рада доручила Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки терміново розглянути законопроєкт про демобілізацію обмежено придатних 18-25-річних.