Про це йдеться у новому інфляційному звіті.

“НБУ очікує, що протягом 2024‒2025 років чинні тарифи на газ, опалення та постачання гарячої води не переглядатимуться. Проте з огляду на складну ситуацію в енергетиці прогнозується, що з 2026 року розпочнеться поступове приведення цих тарифів до їх економічно обґрунтованих рівнів”, – йдеться у звіті.

У НБУ розглядають невизначеність із термінами та величиною коригування тарифів як окремий ризик для прогнозу інфляції.

У разі швидкого підвищення тарифів інфляція буде вищою. Також виникнуть потреби у збільшенні субсидій населенню.

У разі відтермінування підвищення тарифів рівень інфляції буде нижчим, але будуть накопичуватися квазіфіскальні дисбаланси, а фінансовий стан державних енергокомпаній погіршуватиметься. Це посилить ризики нестабільності енергетичного ринку, погіршить інвестиційний потенціал галузі, тоді як ціновий тиск буде відкладено на майбутнє.

Нагадаємо, у липні 2022 року Верховна Рада підтримала урядовий законопроєкт про мораторій на підвищення тарифів на опалення, гарячу воду та газ. Термін дії мораторію – на час воєнного стану плюс шість місяців.

Водночас, Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), наступного тижня почне розглядати тарифи Укренерго на передання електроенергії та послуги з диспетчерського управління у 2025 році. Про це повідомляється на сайті регулятора.

На розгляд комісії виносять пропозицію підвищити тарифу на передання електроенергії у 2025 році на 25% – з 528,57 грн/МВт-год до 665,26 грн/МВт-год. Укренерго просило про вдвічі більше підвищення до 780,41 грн/МВт-год.

Водночас окремий пільговий тариф на передання для підприємств “зеленої” електрометалургії можуть навіть знизити на 0,3% – з 364,70 грн/МВт-год до 352,73 грн/МВт-год.

Другий проєкт рішення НКРЕКП передбачає зниження тарифів Укренерго на диспетчеризацію на 9% – зі 104,57 грн/МВт-год до 95,07 грн/МВт-год.

На засіданні 13 листопада тарифи планують тільки схвалити. Остаточне ухвалення з фінальними цифрами відбудеться пізніше.

Тарифи на передання та диспетчеризацію включаються в рахунок за електроенергію для непобутових споживачів. Для великих споживачів, особливо енергоємних, це значна складова витрат, яка підвищує собівартість продукції.