Про це пише Bloomberg з посиланням на дані компанії Barry Rogliano Salles (BRS), яка є однією з найбільших у світі компаній, що надають повний спектр послуг у сфері судового брокерства.
Частка звичайних танкерів, які транспортують російську нафту, за останні тижні зросла приблизно на 2%, повідомляється у звіті BRS від 16 грудня. Якщо ціни на нафту залишатимуться низькими наступного року та цінове обмеження не зміниться, цей тренд може призвести до зниження попиту на так званий «сірий флот», додали аналітики.
Однак «сірий флот» продовжує зростати приблизно на 10 танкерів на місяць і наразі складається приблизно з 850 суден, що становить близько 9% світового флоту. Це зростання вказує на вигоди, які отримують власники звичайних танкерів за продаж своїх суден до «сірого флоту» для подальшої торгівлі, порівняно з їхньою умовною вартістю на утилізацію.
Існують ознаки простоюючих суден на якорі, але навряд чи вони залишатимуться невикористаними протягом тривалого часу, якщо тільки не відбудеться зміна позиції покупців російської та іранської нафти, зазначає BRS Shipbrokers.
«Це видається малоймовірним у короткостроковій перспективі і, ймовірно, може статися лише під впливом політичного тиску, зокрема якщо апетит Китаю до дешевої іранської та російської нафти стане частиною майбутніх торговельних переговорів між новою адміністрацією Трампа і Пекіном», — заявили в BRS.
Нагадаємо, Росія організувала “тіньовий флот” із понад 600 танкерів, власники яких часто приховуються через підставні компанії, і використовувала його, щоб ухилитися від цінового ліміту G7 в 60 доларів за барель. Іран і Венесуела також використовують цю тактику для подібних цілей.
Група з 12 держав, які входять до формату Нордично-Балтійської вісімки «плюс», домовилась посилити моніторинг за суднами, які можуть входити до так званого тіньового флоту Росії. Відтепер вони будуть вимагати докази страхування від підозрілих суден, які проходять через протоку Ла-Манш, Данські протоки, протоку між Данією і Швецією та Фінську затоку.