Про це написав президент Володимир Зеленський в соцмережі “Х”.

«Ми дали йому пропозицію і щодо можливої компенсації для словаків – саме для словаків – втрат від російського транзиту, і щодо альтернатив по транзиту – будь-якого іншого газу, не російського, на запит Єврокомісії. Ми готові були це робити. Фіцо не захотів компенсації для словаків. І не хоче співпрацювати з Єврокомісією. Йому в Москві чомусь вигідніше», — повідомив Зеленський.

Він звинуватив Фіцо в тому, що той має тіньові домовленості з Путіним і «бореться за гроші», дбаючи за свій інтерес.

«Ми боремося заради життя, Фіцо бореться заради грошей, причому навряд чи заради грошей для Словаччини. Тіньові домовленості з Путіним – це або торгівля державними інтересами, або робота на власну кишеню», – зазначив Зеленський.

Він додав, що всі в Європі розуміють це, «немає тих, хто не розуміє».

Заява українського президента стала реакцією на поїздку Фіцо до Москви, а також заяву словацького прем’єра про те, що Київ нібито пропонував Братиславі 500 млн євро із заморожених російських активів в обмін на схвалення членства України в НАТО. Фіцо наголосив, що він «ніколи» не погодиться на приєднання України до військового Альянсу.

22 грудня Фіцо здійснив візит до Росії та зустрівся у Кремлі з Путіним. Переговори проходили у форматі віч-на-віч. З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Фіцо став третім європейським лідером, який відвідав Москву. До нього на переговори з Путіним їздили прем’єри Угорщини та Австрії. За словами сторін, Фіцо та Путін обговорювали транзит російського газу та нафти до Європи, а також війну в Україні.

Зеленський у зв’язку з цим заявив, що Фіцо не хоче брати участі у спільній європейській роботі над енергетичною незалежністю та шукати заміну російському газу.

«Швидше навпаки – він хоче допомогти Росії витіснити американський газ та енергоресурси інших партнерів з Європи, а це означає, що він хоче допомогти Путіну заробляти гроші для фінансування війни й послабити Європу», – зазначив український президент.

Контракт між Україною та Росією на транзит газу спливає о 7 ранку 1 січня 2025 року. Київ не раз заявляв, що не планує продовжувати дію угоди. При цьому українська влада зазначала, що готова транспортувати газ своєю газотранспортною системою, якщо паливо буде не з Росії.

Додамо, днем раніше Зеленський, коментуючи зустріч Фіцо з Путіним у Москві 22 грудня, повідомив, що прем’єр Словаччини Роберт Фіцо не хоче брати участь у спільній європейській роботі над енергетичною незалежністю від російського газу. Натомість він отримує знижки на ресурс від диктатора Путіна, за які країні-агресору «платять суверенітетом або тіньовими схемами». Український лідер зауважив, що після переговорів Фіцо та Путін не робили спільних заяв і не відповідали на запитання ЗМІ. Зеленський вважає, що вони не можуть нічого публічно сказати про те, що обговорювали, бо бояться реакції громадськості.

Нагадаємо, напередодні в Братиславі пройшли протести проти Фіцо. Опозиційні партії Словаччини збираються скликати позачергове засідання для винесення вотуму недовіри уряду Роберта Фіцо. Депутати вважають, що він вчинив державну зраду, зустрівшись із Путіним.