Про це видавництво написало в соцмережі Х.

Видавництво 16 січня презентувало новинку — антологію англійських готичних оповідань “Жінка зі сну”, яку упорядкував Юрій Винничук. На запитання читачів команда зізналася, що обкладинку створили за допомогою штучного інтелекту — і це викликало шквал критики. Видавництво звинуватили в неетичному ставленні до творчості.

Не зрозумів навіщо видавництво замінило художника на ШІ також письменник і перекладач Остап Українець: “Якщо я можу дати митцям роботу, але вирішую цього не робити, щоби зекономити 1–3 % кошторису видання — гріш ціна всім моїм словам про важливість культури в сучасній Україні”.

Не залишився осторонь й упорядник збірки Юрій Винничук. Він вважає, що цей конфлікт замовний, адже рішення інших українських видавництв використовувати ШІ громадськість так гостро не сприймала.

29 січня видавництво опублікувало допис із розгорнутим поясненням ситуації. Команда зазначила, що має неоднозначне ставлення до ШІ, адже він завжди запозичує чужі зображення. Втім, видавництву часом дорікали, що воно “боїться нових віянь” — тож заради експерименту вирішила для обкладинки використати опрацьоване зображення, яке згенерували за допомогою штучного інтелекту.

“Створюючи її, ми прагнули досягти особливої, сказати б, оскарвайлдів­ської, магічності, а також піджартувати із «засадничого принципу» ШІ — запозичення: тобто хотіли зробити парафраз на якесь гарне і більш-менш відоме зображення, згенероване ШІ з класичного живопису, і повторно згенерувати його за допомогою «нашого» ШІ. Відомо, що на витвори ШІ авторське право не поширюється”, – аргументовує видавництво.

Видавництво додало, що результат перевершив їхні очікування, а людей “настільки вразила магічність цієї обкладинки, що сталося просто якесь шаленство”.

Команда додала, що не розуміє підстав для таких гострих суперечок навколо ситуації, а також пообіцяла продовжувати співпрацю з ілюстраторами в подальших проєктах. “Скажіть — знаючи понад тридцятирічну мистецьку політику «А-ба-би», — у якій це пустопорож­ній голові могла зародитися думка, що ми перестаємо працювати з художниками? Ви це серйозно?… Уже понад 30 років ми працюємо з найкращими ілюстраторами. Знаємо, що наші книжки надихнули й надихають багатьох молодих людей займатися ілюструванням, а декого — створити власні видавництва… З нами прагнуть працювати найкращі з найкращих (і не тільки українські митці), до нас не так легко «пробитися», але ми в постійному пошуку нових талантів. Тому, звісно, ми не зацікавлені у створенні «штучних» малюнків, але й не зарікаємося, що зрідка можемо користуватися деякими новітніми «прибамбасами»“, – акцентують у видавництві.

Насамкінець у дописі зазначається, що наклади “Жінки зі сну” майже розпродано, а за час “бурхливої веремії” загальні продажі видавництва збільшилися майже вдвічі.

Нагадаємо, видавництво на початку скандалу дружньо потролило критиків, які звинуватили його у використанні ШІ-зображення для обкладинки замість реальних художників, надавши промокод на збірку зі словами “ILOVEAI”.