Про це йдеться у розслідуванні «Схем», проєкту Радіо Свобода.

Журналісти отримали доступ до витоку даних з митних баз Росії та встановили, що з квітня 2022 року, коли ЄС та США запровадили санкції на експорт цих хімічних елементів до РФ, поставки туди галію та германію з усього світу почали сходити нанівець, а у 2023 році Китай став монополістом на російському ринку цих металів.

Щодо стибію, його до Росії з 2023 року постачають лише дві країни – Китай та Обʼєднані Арабські Емірати. Обидві – не входять до західної санкційної коаліції.

Серед двох десятків китайських компаній, які «Схеми» ідентифікували як експортерів підсанкційних галію, германію та стибію до Росії, третина – це фірми, які частково належать державі, згідно з даними про їхню структуру власності, які журналісти отримали за допомогою колег з міжнародної організації «Центр з дослідження корупції та організованої злочинності» (OCCRP).

Публічно Пекін заперечує постачання компонентів для зброї до Росії – обвинувачення, які лунали, зокрема, від НАТО. Втім, знахідки «Схем» у витоках з митних та податкових базах Росії, а також дослідження структури власності китайських постачальників – вказують на зворотнє.

Підтверджує вагому роль державного контролю Китаю над видобутком та продажем стратегічно важливих копалин в країні й Зак Купер, старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва, який спеціалізується на дослідженні країн Азії.

«Влада Китаю має високий ступінь контролю над компаніями та державними підприємствами в Китаї. І навіть компанії, які, можливо, не належать китайському уряду, в багатьох випадках можуть бути під контролем китайського уряду, оскільки уряд може впливати на їхні бізнес-рішення» – сказав Купер у розмові зі «Схемами».

Нагадаємо, що ціна на стибій, ключовий елемент оборонного виробництва, зросла втричі цього року після того, як Китай обмежив експорт. Це напівметал, який використовується в боєприпасах стрілецької зброї та артилерійських снарядах, а також в електроніці.