«Важливий документ сьогодні підписаний урядовцями наших країн. У нашій присутності (лідерів України та ОАЕ — ред.) підписаний документ, який скорочено називається СЕР (Comprehensive Economic Partnership (комплексне економічне партнерство — ред.). Як каже віцепрем’єр Юлія Свириденко та його високоповажність, це дійсно лібералізація відносин у торгівлі та в економіці між нашими державами. На сьогодні в України це буде найліберальніший двосторонній документ, тому що 99% всіх товарів і продуктів з України будуть виходити на ринок ОАЕ без мита», — сказав він.
Зеленський поінформував, що можуть бути обмеження на деякі продукти по квотах, але загалом продукція з України ввозитиметься без мита. Він зауважив, що за цією угодує слідує низка двосторонніх зустрічей. Зокрема, вже зараз відбувається зустріч на рівні міністрів. Також планується приїзд великої делегації бізнесу ОАЕ в Україну, зазначив глава держави.
Президент додав, що ОАЕ зацікавлені в аграрній продукції України, концесії портів, інфраструктурних питаннях. Зі свого боку Україна має значний інтерес до штучного інтелекту, який можна застосувати в різних галузях, зокрема, в управлінні державою, в бізнесі.
Як повідомляє Міністерство економіки, угода передбачає вільну торгівлю між Україною та ОАЕ та лібералізацію доступу до ринків товарів для обох країн. Українські товари отримають повний доступ до ринку ОАЕ для 96,6% товарних ліній.
За оцінками Міністерства економіки, угода може сприяти збереженню позитивного сальдо торгівлі товарами, яке у 2023 році становило 51,5 млн дол. США. У середньо- та довгостроковій перспективі може вплинути на зміщення траєкторії розвитку реального ВВП на 0,1%.
Угода охоплює не лише торгівлю товарами, а й послуги, інвестиції та цифрову економіку.
Так, українські компанії отримають:
- спрощений доступ до ринків ОАЕ та інших країн регіону;
- передбачувані умови торгівлі;
- усунення бар’єрів для експорту та інвестування.
Також очікується зростання українського експорту у ключових секторах: металургія, харчова промисловість, зокрема борошномельне виробництво та виробництво олії. Також прогнозується зростання експорту металів та рослинної олії.
Крім того, сторони домовились про створення Ради з інвестицій Україна-ОАЕ, яка сприятиме збільшенню капіталовкладень та усуненню бар’єрів для бізнесу. Також буде засновано комітет з питань малого і середнього бізнесу, що забезпечить підтримку підприємців через навчання та консультування.
ОАЕ зняли для України обмеження на частку іноземного капіталу у 49%, що дозволить підприємцям реєструвати компанії з іноземним капіталом до 70%, а в окремих секторах – поступово до 100% (зокрема у сфері комерційних послуг, будівництва, освіти, охорони здоров’я та бухгалтерського обліку). Водночас у вільних економічних зонах українські компанії зможуть володіти бізнесом на 100%, що є важливим кроком для розвитку українського бізнесу в цьому регіоні.
Угода відкриває нові можливості для цифрової торгівлі: скасовано мита на цифрову та електронну передачу даних, включаючи електронний контент. Закріплено зобов’язання щодо цифрових платежів, захисту персональних даних і створення прозорих правил для бізнесу, що розвиває цифрову економіку та транскордонну торгівлю.
За 11 місяців 2024 року товарообіг між Україною та ОАЕ становив $415 млн. Експорт України до ОАЕ становив $266,8 млн, а імпорт – $148,2 млн.
Основні категорії експорту України до ОАЕ:
- Олія та жири – $48,6 млн;
- М’ясо та їстівні субпродукти – $45 млн;
- Зернові культури – $15,3 млн;
- Металопродукція – $13,6 млн.
Основні категорії імпорту з ОАЕ:
- Мінеральне паливо – $69,9 млн
- Пристрої для зберігання інформації – $16,8 млн;
- Хімічні сполуки – $11,5 млн;
- Полімерні матеріали – $9,0 млн.