Про це повідомив оператор чеських нафтопроводів компанія MERO ČR.
“Ми маємо інформацію про припинення постачання нафти до Чехії через нафтопровід “Дружба”. Ми на зв’язку з усіма нашими партнерами, особливо з Orlen Unipetrol та Адміністрацією державних матеріальних резервів, і оперативно вирішуємо цю ситуацію”, – заявила речниця MERO ČR Барбора Путцова.
Вона додала, що наразі немає значних обмежень у постачанні нафти на чеські нафтопереробні заводи, оскільки країна підготувалася до таких подій. Державні матеріальні резерви дають змогу компенсувати короткострокові перебої в постачанні нафти та нафтопродуктів протягом 90 днів.
Крім того, MERO ČR завершила технічну підготовку до запуску проєкту TAL-PLUS, який збільшує потужність нафтопроводу TAL, достатню для повного забезпечення потреб обох чеських нафтопереробних заводів.
“Сьогодні успішно завершилися останні стрес-тести, і MERO ČR готова впоратися з новою ситуацією без серйозних проблем. У надзвичайній ситуації нафтопроводи TAL та IKL можуть бути використані як повноцінна альтернатива нафтопроводу “Дружба”, – зазначила Путцова.
Чеське видання denik.cz нагадало, що постачання нафти з Дружби вже переривалися на кілька днів у грудні минулого року. Тоді уряд превентивно вирішив позичити компанії Orlen Unipetrol 330 000 тонн нафти з аварійних запасів, але після відновлення постачання з Дружби необхідність у використанні цих запасів відпала.
Наразі Чехія отримує нафту з двох основних джерел: російського нафтопроводу “Дружба” (42% постачання минулого року) та німецького нафтопроводу IKL, який з’єднаний з італійським нафтопроводом TAL.
Нафтопровід “Дружба”, що з’єднує російські родовища з європейськими нафтопереробними заводами, транспортує обсяги сировини до Угорщини, Словаччини та Чехії, а також транзитні обсяги казахстанської нафти до Німеччини. Через Україну проходить південна гілка нафтопроводу. Вона транспортує нафту до Угорщини, Словаччини та Чехії. Оператором української ділянки є компанія “Укртранснафта”. За оцінками ExPro, Україна отримала близько 10 млрд грн ($250 млн) за транзит російської нафти у 2024 році (4 млрд грн або понад $255 млн у 2023 році).