Заява Венса викликала хвилю критики, пише Financial Times.
“Президент (Трамп) знає, що якщо ви хочете отримати реальні гарантії безпеки, якщо ви хочете дійсно гарантувати, що Володимир Путін не вторгнеться в Україну знову, то найкращою гарантією безпеки є надання американцям економічних переваг у майбутньому України. Це набагато краща гарантія безпеки, ніж 20 000 військових з якоїсь випадкової країни, яка не воювала 30 чи 40 років. Гарантією безпеки, а також економічною гарантією для України є відбудова країни і забезпечення довгострокового інтересу Америки”, – сказав американський віцепрезидент.
Хоча Венс прямо і не згадував певну країну, його заява пролунала під час обговорення питання про розміщення миротворців в Україні – плану, ініційованого Британією і Францією. Британські військові ветерани, які служили разом з бійцями США в Іраку та Афганістані, були обурені його коментарями. Деякі політики у Вестмінстері зажадали вибачень.
Видання акцентує, що за останні 25 років понад 600 британських військовослужбовців загинули, воюючи на боці США в Іраку та Афганістані. Франція зазнала близько 90 втрат в Афганістані й разом із Великою Британією пізніше приєдналася до коаліції під проводом США проти ІДІЛу.
Британський ветеран та колишній молодший міністр оборони Джонні Мерсер назвав віцепрезидента США “клоуном”.
“Венсу потрібно скрутити шию. Проявіть трохи поваги і припиніть виставляти себе в такому неприємному світлі”.
Інший колишній міністр оборони і ветеран Джеймс Гіппі зазначив, що служба в США і Франції були визначальними моментами його військової кар’єри і йому сумно чути, що відносини зводяться до цього.
Сам Венс, як відомо, заперечив, що проявив неповагу до Великої Британії та Франції й назвав такі звинувачення “абсурдно брехливими”:
“Я взагалі не згадував Велику Британію чи Францію у своєму коментарі. Обидві країни хоробро воювали разом зі США протягом останніх 20 років і навіть більше”, — написав він у соцмережі “X”.
Венс пояснив, що мав на увазі інші країни, які можуть долучитися до ініціативи, названої британським прем’єр-міністром Кіром Стармером “коаліцією охочих”. Але на цей момент лише Велика Британія та Франція публічно заявили про свою участь у європейській миротворчій місії в Україні.
Представник опозиційної Консервативної партії Великої Британії з питань оборони Джеймс Картлідж назвав слова Венса “глибоко зневажливими”. Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню заявив у парламенті:
“Ми поважаємо ветеранів усіх союзних країн. І ми подбаємо про те, щоб наші ветерани отримували таку ж повагу”.
Партія президента Франції Еммануеля Макрона Renaissance написала у X:
“Французькі та британські солдати, які загинули у боротьбі з тероризмом, які воювали й інколи гинули поруч з американськими військовими, заслуговують на більше, ніж зневагу з боку віцепрезидента США”.
Лідер британської правопопулістської партії Reform і союзник Дональда Трампа Найджел Фарадж також розкритикував Венса, заявивши: «Неправильно, неправильно, неправильно».
Прессекретарка Венса Тейлор Ван Кірк після хвилі критики заявила, що жодна європейська країна не має військових ресурсів, достатніх для стримування Росії без допомоги США:
“Багато з цих країн відважно підтримували американські та натівські місії у минулому, але не варто удавати, що ці внески можна порівняти з масштабною мобілізацією, необхідною для гіпотетичної європейської армії”, — заявила вона.
Тим часом у найпопулярнішому шоу США присоромили Джей Ді Венса за суперечку із Зеленським.