Скорочення фінансування Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з боку США призвело до того, що її рахунки опинилися в мінусі, тепер ВООЗ змушена згортати програми та звільняти персонал, повідомив генеральний директор організації Тедрос Аданом Гебреєсус, пише France 24.
Адміністрація президента США Дональда Трампа відмовилася сплачувати узгоджені внески на 2024 і 2025 роки, водночас заморозивши практично всю зовнішню допомогу США, включаючи значну допомогу для проєктів охорони здоров’я по всьому світу. Низка інших країн також скоротили свої витрати на допомогу розвитку організації.
«Відмова Сполучених Штатів виплатити встановлені внески за 2024 та 2025 роки у поєднанні зі скороченням офіційної допомоги з метою розвитку з боку деяких інших країн означає, що нам загрожує дефіцит фонду оплати праці на дворічний період 2026-2027 років у розмірі від $560 млн до $650 млн», – сказав Тедрос Аданом Гебреєсус.
Дефіцит заробітної плати «становить приблизно 25% витрат на персонал», сказав він, підкресливши, що «це не обов’язково означає 25% скорочення кількості посад».
Він не сказав, скільки саме робочих місць буде скорочено, але уточнив, що найбільша їх кількість очікується в штаб-квартирі організації в Женеві. «Ми починаємо зі скорочень керівництва, – сказав він, – хоча для нас це дуже болючі рішення».
Водночас, як пише Reuters, Всесвітня продовольча програма (ВПП) цього тижня призупинила лікування 650 000 жінок і дітей, що страждають на недоїдання в Ефіопії, через гостру нестачу фінансування, повідомила агенція ООН. Мільйони інших також ризикують втратити доступ до допомоги.
Фінансування ВПП надходить від 15–20 донорів, включно зі Сполученими Штатами, але багато з них скоротили підтримку цього року, сказав Златан Мілішич, директор ВПП в Ефіопії. Агентство отримало певні винятки з замороження допомоги, запровадженого президентом США Дональдом Трампом, яке порушило гуманітарну роботу в усьому світі, додав він, але на 2025 рік поки що майже нічого не отримано.
За даними ВПП, понад 10 мільйонів людей в Ефіопії гостро потребують їжі, зокрема 3 мільйони — переміщені через конфлікти, екстремальні погодні умови та біженці з охопленого війною Судану.
Мілішич зазначив, що ВПП вже зменшувала пайки в останні місяці, але через критичну нестачу фінансування операції агентства досягли «точки зламу», що змусило вжити ще жорсткіших заходів.
«У нас не залишилося вибору, окрім як цього тижня призупинити лікування 650 000 жінок і дітей з недоїданням — просто тому, що у нас закінчилися запаси та фінансування», — сказав він на брифінгу в Женеві по відеозв’язку з Аддис-Абеби.
Пізніше представник ВПП уточнив, що ці особи проживають у різних регіонах, зокрема на півночі, в Тиграї та Афарі. Агентство активно шукає фінансування для закупівлі нових товарів і відновлення лікування.
За словами Мілішича, близько 3,6 мільйона людей можуть втратити доступ до допомоги, зокрема ті, хто вже проходить лікування від недоїдання, якщо до червня не буде отримано додаткових коштів.
«Я сподіваюся, що ми отримаємо ресурси і зможемо вжити заходів, аби зробити все можливе для допомоги. Але якщо вони не отримають допомоги, це матиме серйозні наслідки».
Продовольча криза в Ефіопії погіршилася за останні роки внаслідок громадянської війни в Тиграї в 2020–2022 роках. У 2022-му країна також зазнала найгіршої за десятиліття посухи в Розі Африки.
Раніше ВПП вже попереджала про можливе повернення посушливих умов у регіон цього року.