Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська прибули до ПАР в ніч на 24 квітня. Президент повідомив, що Україна розраховує на дієву участь ПАР у міжнародній коаліції для повернення тисяч викрадених Росією українських дітей. Також йдеться про зміцнення культурних та освітніх зв’язків.

Президент ПАР Сиріл Рамафоса 24 квітня провів телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом. За словами Рамафоси, вони обговорили “мирний процес в Україні”.

“Ми обоє погодилися, що війну слід якомога швидше припинити, щоб зупинити подальші непотрібні смерті. Ми обоє погодилися зустрітися найближчим часом, щоб обговорити різні питання щодо відносин США та Південної Африки. Ми також говорили про необхідність зміцнення добрих відносин між нашими двома країнами”, — повідомив Сиріл Рамафоса у соцмережі X.

Раніше цього тижня він розмовляв з очільником Кремля Володимиром Путіном. «Ми виступаємо за повернення дітей, незаконно вивезених до РФ, та підтримуємо обмін полоненими. Цього тижня я мав телефонну розмову з Путіним, ми заявили про готовність шукати мирний шлях для завершення війни в Україні», — сказав на брифінгу Сиріл Рамафоса.

За його словами, ПАР надзвичайно переймається війною в Україні, втратою цивільних життів і руйнуванням інфраструктури. Він зазначив, його країна вірить, що єдиний шлях до миру лежить через дипломатію.

Під час візиту президент Зеленський передав президенту ПАР список 400 українських дітей, які зараз проти їхньої волі знаходяться у рф: “На жаль, через війну ми маємо цю страшну проблему. Росіяни викрали в Україні на окупованій території десятки тисяч дітей. Ми маємо повернути всіх. ПАР є співлідером в глобальній коаліції для повернення українських дітей. Я сподіваюсь, що президент допоможе нам їх повернути”, – повідомив Володимир Зеленський.

Україна пропонує Південній Африці створити спільний мінеральний хаб: “Це хаб для виробництва і транспортування добрив, який підтримає і весь ваш регіон. Є значний потенціал в агропромисловому секторі, наші спільні проекти в сільському господарстві і інших галузях, можуть збільшити двосторонню торгівлю України та Південної Африки,” — заявив Володимир Зеленський.

Інші тези Зеленського:

Зеленський прокоментував вчорашню зустріч у Лондоні: «Я впевнений, Росія розраховувала на великий скандал вчора, і навіть деякі емоції лунали в медіапросторі, але це все емоції. Росії не подобається союз навколо України, тому що якби ми були самі, то стали б легшою ціллю», — вважає український президент.

“Все, що суперечить нашій Конституції не може бути у будь-яких домовленостях. Новий документ після зустрічі у Лондоні лежить на столі в президента Трампа”, — відповів президент Зеленський на запитання про те, чи готова Україна віддати частину територій росії в обмін на мир.

І відзначив, що вчорашня розмова в Лондоні «була непроста, але конструктивна» й закінчилася «бажанням працювати далі».

“Нам не потрібен заморожений конфлікт, щоб через рік-два знову почалася війна. Ми хочемо, щоб серед гарантів нашої безпеки були сильні гравці, ті, хто не боїться росії й має на неї вплив”, – сказав Зеленський.

Зеленський наголосив, що серед гарантерів повинні бути США і європейські країни: “А умовою для початку переговорів про мир — всеосяжне і безумовне припинення вогню, на яке Україна вже погодилася, а росія — ні”.

“З угоди зі США про корисні копалини прибрали все, що було поза Конституцією України, після чого одразу уклали меморандум”, – акцентував президент.

Україна готова сісіти за стіл із РФ:  “Те, що Україна готова сісти за стіл перемовин з терористами після повного припинення вогню — вже великий компроміс. США казали, якщо одна зі сторін не погодиться на повне припинення вогню, будуть сильні кроки вперед, включаючи санкції. Я не бачу зараз сильного тиску на рф. Ми дуже прямо говоримо — вважаємо, що при більшому тиску на росію ми зможемо наблизити наші сторони до повного припинення вогню. Це крок номер один”, — додав він.

Зеленський прокоментував інформацію про поступки територіями: «Після пропозиції США з’явився інший папір, сьогодні цей документ на столі у Трампа».

За його словами, Сполучені Штати представили свою позицію під час зустрічі в Лондоні. Натомість після діалогу усіх команд з’явився новий документ: «Усе, що суперечить нашим цінностям та нашій Конституції не може бути в будь-яких домовленостях».

Зеленський зазначив, що Україна відстоюватиме власні інтереси, а кожна країна має вирішувати самостійно, з ким і як вибудовувати відносини: “Путіну не подобається присутність України в Африці та Латинській Америці. Росія хоче мати ексклюзивні права на відносини з цими країнами, просувати свої інтереси”.

Нагадаємо, це перший офіційний Зеленського до країни, однак через масований удар Росії по Києву після зустрічі президент повернеться до України. У ПАР залишиться голова МЗС України, аби провести всі зустрічі, які планували.