Таке рішення суд ЄС ухвалив у вівторок, 29 квітня.

На думку суду, набуття громадянства країни-члена ЄС не має бути результатом комерційної угоди.

Програма дозволяла іноземцям отримувати громадянство Мальти, а разом з ним і паспорт ЄС без реальних зв’язків із країною в обмін на інвестиції близько 1 млн євро.

Суд визнав таку практику незаконною, назвавши її “продажем громадянства ЄС”, зобов’язав Мальту закрити програму і покрити всі судові витрати.

У 2019 році Європейська комісія (ЄК) оголосила про намір посилити контроль над такими програмами у низці європейських країн, включаючи Болгарію, Кіпр та Мальту.

ЄК вважає, що нові громадяни можуть використовувати свої європейські паспорти для відмивання грошей, ухилення від сплати податків та корупційних схем, а ці країни не проводять належних перевірок щодо таких громадян.

У липні 2022 року Єврокомісія звернулася до суду ЄС, щоб добитися закриття мальтійської програми.

Мальта – остання країна в ЄС, яка продавала громадянство в обмін на інвестиції. Цією схемою скористалася низка росіян, які перебувають у санкційних списках ЄС та США через вторгнення РФ в Україну.

Раніше повідомлялося, що США представили нову програму імміграції – “золоту картку”, яка надає іноземцям право на постійне проживання в країні. Вартість кожної картки становить $5 млн, і, за словами міністра торгівлі США Говарда Лютніка, лише за один день було продано 1000 таких карток, що принесло бюджету $5 мільярдів.