Про це пише WSJ.

Українським силам навесні вдалося стабілізувати фронт на сході країни, кажуть військові та аналітики. Після того, як восени російські війська захоплювали сотні квадратних миль щомісяця, у перші два тижні квітня їм вдалося просунутися менш ніж на 100 квадратних кілометрів. Це найповільніший темп із початку тогорічного наступу, згідно з даними вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW). Тим часом ЗСУ навіть відвоювали деякі позиції, втрачені восени.

Питання в тому, чи зможе Україна утримати лінію фронту влітку, коли бої зазвичай посилюються. Росія намагається подати подальший наступ як неминучий, натякаючи, що США варто змусити Київ капітулювати, а не чинити спротив.

Втім, згідно з аналітиками та українськими посадовцями, весняні штурми наразі принесли Росії мало територіальних здобутків, зате значні втрати. Але умови для України можуть ускладнитися зі зміною погоди.

«Не очікуємо, що нинішня стабілізація триватиме довго», — сказав 37-річний український офіцер, який воює поблизу Покровська з грудня. «Ми зірвали наступальний темп ворога, але розуміємо, що він перегруповується й готується до наступної фази».

Українські війська та аналітики вказують на кілька причин сповільнення росіян. Російські війська виснажені. Деякі підрозділи, залучені в штурмі Покровська — головної цілі останніх місяців — воюють безперервно вже понад два роки, каже аналітик ISW Джордж Баррос.

«Єдиний спосіб покинути передову — це загинути», — каже Баррос про умови у деяких підрозділах під Покровськом.

Відмова Москви зупинити наступ на сході України спричинила численні проблеми: техніка зношується без належного обслуговування, новобранці часто погано підготовлені й не інтегровані в частини, що знижує боєздатність.

Крім того, українці вдосконалили тактику — дрони стали першою лінією оборони. Розвідувальні безпілотники, зокрема з тепловізорами, постійно моніторять передову, а ударні дрони знищують росіян до того, як ті дістаються українських окопів. Це дозволяє ЗСУ утримувати великі ділянки фронту меншими силами.

«Завдяки цьому нововведенню, — каже Баррос, — Україна утримує величезні території дуже малою кількістю військових».

Ця «дронова стратегія» вже впроваджена по всьому східному фронту.

На північному сході росіяни намагаються форсувати річку Оскіл для нового наступу на Куп’янськ. У березні близько 500 росіян переправились човнами та плотами. Україна відправила 15-ту бригаду для контрнаступу.

Спочатку розвідка бригади заходила в село Кондрашівка пішки для зачищення від ворога. Згодом основну роботу перебрали дрони.

Командир батальйону з позивним Корсар розповів, що зараз дрони завдають близько 85% російських втрат у цьому районі.

Він спостерігав за прямими трансляціями з дронів, які прочісували лісосмуги в пошуках російських укриттів. Як тільки виявляли — накривали всіма типами дронів.

«Дуже рідко до нас доходять і починається стрілянина, — каже 30-річний Корсар. — Цього місяця це трапилося лише один раз».

Однак утримання лінії переважно дронами скоро стане складнішим.

З поверненням листя дрони втратять огляд, особливо в густих лісах північного сходу, де дерева щільніші, ніж у степах півдня.

До того ж завершується «сезон багна» — післязимової вогкості, що перешкоджала руху техніки. Це могло підштовхнути Росію до поновлення механізованих атак після місяців піхотного штурму малими групами.

«Просунулися вони небагато, а втрати мають величезні», — каже Франц-Стефан Ґаді, аналітик з Відня. «Це результат української системи оборони».

Втім, він застерігає, що ця система зазнає більшого навантаження найближчим часом.

Зараз Україна має достатньо боєприпасів, але запаси зменшуються. Артилерійські снаряди зі США можуть скінчитися найближчими місяцями, а республіканці навряд чи схвалять новий пакет допомоги.

Європа спробує компенсувати дефіцит, але, за словами Ґаді, власного виробництва їм недостатньо.

Коли це станеться, Україна буде змушена зменшити інтенсивність вогню, що ускладнить утримання фронту такою малою кількістю людей, навіть якщо дронів стане більше.

«Я не очікую катастрофічних змін чи прориву лінії фронту… Але загалом тенденції для України — несприятливі», — підсумовує Ґаді. — «У якийсь момент дрони не зможуть компенсувати нестачу піхоти».