Про це повідомило джерело, обізнане з перемовинами, пише Bloomberg.

Проєкт угоди, який передбачає створення спільного фонду для управління інвестиційними проєктами України, вже узгоджений і може бути підписаний вже у середу, сказав співрозмовник на умовах анонімності, оскільки перемовини є конфіденційними. За його словами, міністерка економіки України Юлія Свириденко прямує до Вашингтона для підписання.

Згідно з текстом документа, який бачило агентство Bloomberg, угода передбачає, що США та Україна створять умови для “збільшення інвестицій у видобувну промисловість, енергетику та пов’язані технології в Україні”. Вашингтон також визнає прагнення Києва, щоб ця угода не суперечила планам вступу України до Європейського Союзу — червоній лінії, які Київ окреслював протягом усього переговорного процесу.

Ще одним проривом стало те, що США погодилися враховувати до внеску у фонд лише ту військову допомогу, яка надаватиметься Україні після підписання угоди. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у неділю заявив, що США відмовилися від наполягання включити до угоди десятки мільярдів доларів допомоги, які вже були надані з початку російського вторгнення.

Підписання угоди може відбутися на тлі наростального розчарування президента Дональда Трампа затримкою досягнення припинення вогню у війні, яка триває вже четвертий рік. Він висловив сумніви щодо готовності президента РФ Володимира Путіна просуватися до мирного плану, який Трамп обіцяв реалізувати в перші 100 днів свого нового президентського терміну. Білий дім у вівторок заявив, що Трамп “впевнений”, що угоду про критично важливі мінерали з Україною буде підписано.

Згідно з документом, угода “зміцнює стратегічне партнерство між сторонами для довгострокового відновлення та модернізації України у відповідь на масштабні руйнування, спричинені повномасштабним вторгненням Росії.”

Однак дві додаткові технічні угоди, які визначать механізм роботи спільного фонду, ще мають бути завершені, зазначило джерело.

У Мінфіні США не надали негайного коментаря на запит.

Американські та українські посадовці вже підписали меморандум про наміри на початку квітня і продовжують узгоджувати технічні деталі угоди, яка надає США першочергове право на прибутки, що надходитимуть у спеціальний фонд відновлення під контролем Вашингтона.

Попередня спроба досягти домовленості провалилася на початку цього року після конфлікту між президентом України Володимиром Зеленським і Дональдом Трампом та віцепрезидентом Джей-Ді Вансом в Овальному кабінеті. Зеленський провів особисту зустріч із президентом США у Ватикані в суботу, перед похороном Папи Римського Франциска.

Тим часом Росія активізувала атаки по лінії фронту та кількох українських містах уночі, займаючи жорстку позицію в мирних перемовинах, які курує США. За даними Bloomberg, посланець Трампа Стів Віткофф намагався переконати Путіна погодитися на припинення вогню вздовж поточної лінії фронту, але російський лідер наполягає на повному контролі над чотирма українськими регіонами, на які Москва претендує, але не контролює повністю.

Прессекретарка Білого дому Каролайн Левітт у вівторок підтвердила, що Трамп розчарований труднощами у досягненні мирної угоди між Україною та Росією, але додала, що “він залишається оптимістом щодо можливості завершення цього процесу.”