Про це повідомив пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

Робітники били по каменю технікою – в кілька рядів пошкодили кладку. Частини жовтої історичної цегли склали у мішки й залишили поруч.

За даними Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, жодних дозволів на ці роботи не видавали. Також це підтвердив Департамент територіального контролю. На місце прибула поліція, виконавців шукають.

Контекст

Нагадаємо, що садиба Зеленських була незаконно зруйнована у липні минулого року. 19 липня 2024 року забудовник за допомогою важкої будівельної техніки зніс будинок кінця XIX століття. Активісти стверджують, що до руйнування причетна ТОВ “Тургенєв Білд”, яка планує побудувати на цьому місці ЖК “Тургеневъ”. За їхньою інформацією, демонтаж виконувала підрядна організація ТОВ “Сервіт”. 21 липня за процесуального керівництва Шевченківської окружної прокуратури Києва за фактом руйнування будівлі порушили кримінальне провадження.

Київська міська рада змусила забудовника і власників історичної будівлі відновити її власним коштом. Це було зафіксовано у підписаному меморандумі. Водночас мер Києва Віталій Кличко зауважив, що Київ не передавав власнику будівлі землю під садибою та подасть до суду на забудовника та власників садиби Зеленських. 23 липня одному із власників садиби Зеленських оголосили про підозру, а наступного дня – обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

21 березня 2025 року на місці садиби Зеленських помітили будівельну техніку. Департамент охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації повідомив, що 12 березня Шевченківський районний суд міста Києва задовольнив клопотання співвласника будинку та частково зняв заборону на користування майном для проведення робіт, спрямованих на консервацію конструктивних елементів будівлі. Йдеться про прибирання тротуару від будівельного сміття та складання залишків будівлі, але в межах фундаменту садиби. Також облаштування тимчасового накриття та тимчасових конструкцій для захисту та збереження залишків будівлі, а також від можливого їх падіння і травмування перехожих.

Садиба Зеленських була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна, з 1911 по 1915 роки тут проживала сім’я заможних міщан Зеленських.

Активісти з 2022 року добивалися, щоб садибі присвоїли охоронний статус. Лише після руйнування садиби Мінкульт визнав її такою, що відповідає критеріям пам’ятки архітектури.

Водночас власник садиби Зеленських заявив про готовність відновити будівлю, яку будівельники почали зносити.