Чиновники зі США та Росії провели обговорення щодо допомоги Вашингтона у відновленні продажів російського газу до Європи.

Про це пише Reuters з посиланням вісім обізнаних з перемовинами джерел.

За словами співрозмовників журналістів, визначення нової ролі Росії на європейському газовому ринку може допомогти укласти мирну угоду. Хоч значна частина Європи шукає нових постачальників, дехто все ще купує газ з РФ. Представники галузі кажуть, що ще більше можуть повернутися до закупівель російського газу, як тільки буде укладено мирну угоду.

Наразі РФ забезпечує 19% газового попиту Європи, порівняно з 40% до повномасштабного вторгнення. В основному експорт до Європи складається зі скрапленого природного газу (СПГ) та того, що постачається трубопроводом “Турецький потік”. Допомога США у відновленні поставок надасть Вашингтону видимість та певний контроль над тим, скільки газу з РФ повертається до ЄС.

За даними джерел, посланець Трампа Стів Віткофф та інвестиційний посланець Путіна Кіріл Дмітрієв говорили щодо поставок газу у рамках мирних переговорів щодо України. Проте у Фонді прямих інвестицій, очолюваному Дмітрієвим, сказали, що “таких обговорень немає”.

У ході перемовин сторони обговорили те, що американські інвестори можуть придбати частку в трубопроводі “Північний потік”, або в трубопроводі, що перетинає Україну, або ж в самому “Газпромі”. Окрім цього, фірми зі США можуть купувати у росіян газ та постачати його у Європу, зокрема до Німеччини, аби пом’якшити опір відновленню поставок. Речник Кремля Дмітрій Пєсков заявляв, що “Газпром” розгляне можливість продажу газу Європі, якщо новий власник візьме під контроль газову мережу між Росією та Європою.

“Якщо такий рівень взаємодії між Росією та США продовжиться, дуже ймовірно, що російські газові потоки відновляться… за участю американських посередників”, — каже співрозмовник журналістів.

Вказується, що “Газпром” готовий давати німецьким клієнтам короткі контракти на 24 місяці та значні знижки, аби відновити свої європейські продажі.Традиційно росіяни просили підписувати контракти, розраховані на десятиліття.

Журналісти вказують, що у відновленні поставок російського газу є й свої перешкоди. Зокрема, ЄС загалом проти такого кроку, також є численні судові справи, пов’язані з порушенням контрактів.

Нагадаємо, доходи федерального бюджету РФ від нафти й газу у квітні 2025 року скоротилися майже на 12% рік до року.