У пояснювальній записці Європарламенту зазначається: хоча з 2022 року ЄС запровадив численні санкції проти Росії, що зменшило загальний імпорт на 85% порівняно з довоєнним рівнем, деякі російські товари — зокрема добрива — досі надходять на європейський ринок.
Імпорт азотних добрив з Росії навіть зріс: з 3,6 мільйона тонн у 2023 році до 4,4 мільйона тонн у 2024 році. Це становить уже 30% від загального імпорту добрив до ЄС і створює небезпечну залежність від російських постачань.
Водночас ЄС має достатні можливості для відмови від російських добрив без шкоди для власного сільського господарства. Внутрішні виробничі потужності використовуються лише на 80% (тобто є близько 20% вільних потужностей), й існують альтернативні постачальники: Єгипет, Алжир, Норвегія, Марокко, Оман, США.
Запропоновані заходи передбачають поступове підвищення мит, починаючи з 1 липня 2025 року.
Початковий рівень мит становитиме 6,5% + 40-45 євро за тонну (залежно від типу добрива), а кінцевий – 6,5% + 315-430 євро за тонну у 2028-му.
Крім того, новий регламент встановлює додаткове мито розміром 50% від вартості товару поверх звичайної ставки Єдиного митного тарифу ЄС на ту невелику частину сільськогосподарської продукції, яка раніше не підпадала під санкції.
Рішення Європарламенту ще має бути підтримане Радою Євросоюзу для остаточного набрання чинності.
Нагадаємо, що Польща з 5 червня 2025 року скасовує європейський механізм автономних торгових заходів (АТЗ), що дозволяє безмитний імпорт товарів з України.