Про це пише Financial Times.

У 2025 році вже щонайменше п’ять суден зазнали навмисних атак. Останній інцидент стався минулого тижня біля узбережжя Лівії, де було пошкоджено танкер Vilamoura, що належить грецькій компанії Cardiff Group.

Ще чотири судна постраждали з січня по лютий: Seacharm – біля Туреччини, Seajewel – біля Італії, Grace Ferrum – поблизу Лівії, і Koala – у російському порту Усть-Луга.

Жоден із інших танкерів не був помічений у порушенні обмежень G7. Частина суден перевозила нафту з Казахстану, яка не підпадає під санкції.

Усі п’ять суден відвідували російські порти впродовж кількох тижнів перед атаками.

Один з радників з питань безпеки в секторі сказав, що спочатку “всі стрілки” вказували на Україну, яка вже вдавалася до таємних операцій проти Росії. Коментарів від Києва щодо цих інцидентів поки немає.

Водночас вибух на Vilamoura відрізнявся від попередніх – пошкодження сталося в нижній частині корпусу, а не збоку, як у інших випадках.

Це дало підстави для альтернативних версій, зокрема, щодо можливої участі лівійських груп, які конкурують за доходи від нафтових перевезень.

Усі танкери також мають історію заходів у порти Лівії та стоянки біля Мальти – місця, відомого як “сірий ринок” постачання палива та провізії.

Додамо, Німеччина з 1 липня посилила заходи для боротьби з тіньовим флотом у Балтійському морі. Відтепер країна вимагатиме від танкерів, що проходять у її територіальних водах, страховку від шкоди, завданої нафтовим забрудненням.