До Всесвітнього тижня обізнаності про споживання солі (12–18 травня) відбувся політичний діалог «Зменшення споживання солі як стратегія профілактики неінфекційних захворювань», організований Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні у координації з Європейським регіональним бюро ВООЗ та у партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України.
Подія стала ключовою платформою для обговорення даних досліджень щодо споживання солі в Україні та ставлення населення до маркування харчових продуктів, пріоритетних підходів і заходів та актуальних інтервенцій щодо зменшення споживання солі. Про це повідомили в Центрі громадського здоров’я України.
«Надмірне споживання солі — це не просто кулінарна звичка, а серйозний фактор ризику для здоров’я, який прямо пов’язаний з підвищеним артеріальним тиском, розвитком серцево-судинних захворювань, хронічною хворобою нирок, які займають провідні місця у структурі захворюваності та смертності в Україні. Саме тому питання зниження споживання солі потребує особливої уваги та є одним із пріоритетів у профілактиці неінфекційних хвороб», — наголосив під час онлайн-включення Генеральний директор Центру громадського здоров’я, доктор медичних наук Михайло Росада.
Особливе занепокоєння викликає те, що надмірне споживання солі починається ще з раннього дитинства і часто закріплюється як норма на все життя. Рекомендована ВООЗ норма споживання солі — 5 г на день для дорослих. В Україні ж середнє споживання солі у 2,5 раза перевищує цю рекомендацію і складає 12,6 грама на день, за даними загальнонаціонального дослідження для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань STEPS (2019).
На зустрічі було розглянуто ключові питання щодо зниження споживання солі:
- національні тенденції споживання солі в Україні;
- міжнародний досвід та дослідження;
- можливості просування політики для зниження споживання солі;
- перегляд складу харчових продуктів;
- та підвищення обізнаності споживачів відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я.