Добірку сексистських подарунків до Міжнародного дня боротьби за права жінок опублікували на сайті «Повага – кампанія проти сексизму».

Найбільше проявів сексизму знайшли в комерційних пропозиціях українських магазинах, які продають техніку. Зокрема «Цитрус» пропонує придбати до «Свята весни» блендер.

Водночас інтернет-магазин «Розетка» рекомендує дарувати пральні машини та набори каструль.

У мережі магазинів «Фокстрот» теж пропонують купити сковорідки та каструлі на «Сейлі до 8 Березня».

Цікаво, що каструлі – найбільш популярний товар у рекомендаціях до 8 березня. Їх рекомендують купити й у магазині «Епіцентр».

«Уявіть, що таке кухонне приладдя подарували до якогось свята чоловікам», – зазначили на сайті «Поваги».

А от інтернет-магазин stylus.ua каструлі не пропонує. Однак у їхніх «Хітах продажу до 8 березня» є сковорідки та набори кухонних ножів.

«То в чому ж тоді дівоча сила – в умінні смажити яєчню?» – наголосили в «Повазі».

У рекламному відео до 8 березня від магазину «Єва» транслюють образ «принцеси». Водночас є й принц. Йому пропонують «здивувати» дівчинку декоративною косметикою.

У «Повазі» зазначають, що косметика – непоганий подарунок, але якби її запропонували вольовій жінці для доповнення образу, а не дівчинці від принца.

 «У мене складається враження, що люди, котрі досі вітають жінок зі «святом весни і краси», живуть у якомусь іншому вимірі, де інформація, що 8 березня – це Міжнародний день прав жінок і миру, просто відсутня. З одного боку, тягнеться «радянський шлейф», якого ми досі не можемо позбутися, з іншого – бізнес використовує жінок як приманку для реалізації своїх товарів і послуг. Однак ті, хто дбають про свій імідж, розуміють, що привітання «прекрасної статі» зі святом весни, дарування каструль, сковорідок, прасок та іншої побутової техніки чи засобів для догляду за домом – це моветон. Бо жінка – це не наймичка, не рабиня, не обслуговуючий персонал. Вона не народжується з обов’язком обслуговувати всіх, із ким проживає. Бо каструля чи сковорідка – це не про свято. Ані «весни і краси», ані будь-яке інше. Це – про важку роботу, яка знецінена, бо її, зазвичай, виконують жінки, а чоловіки сприймають як належне. Суспільству давно час позбутися стереотипного уявлення про роль жінки, від цього зміниться й уявлення про подарунки. І не лише один-єдиний раз на рік», – пояснила Богдана Стельмах, координаторка Волинського прес-клубу, феміністка.

До слова, багато жінок 8 березня відмовляються від подарунків та квітів, натомість виходять на марші підтримки гендерної рівності. Цьогоріч жіночі мітинги в багатьох українських містах пройдуть під гаслом «У пандемії жіноче обличчя».

Учасниці маршів вимагатимуть:

  • ратифікації Стамбульської конвенції;
  • збільшення соціальної допомоги матерям, які виховують дітей, та додаткової підтримки дітей з інвалідністю;
  • створення безпечних умов праці для категорій жінок, які працюють у галузі з високим ризиком зараження вірусом тощо.

Водночас варто зазначити, що багато жінок не проти отримати подарунок до 8 Березня. Однак краще презентувати жінці не каструлю, а корисний подарунок без натяку на дискримінацію. У «Повазі» рекомендують сказати, що ви щодня захоплюєтеся й пишаєтеся нею.

Фото: pixabay