Про це повідомили на офіційному порталі КМДА.
За координації Центру громадського здоров’я в Україні вперше буде проведено дослідження для визначення відсотку людей серед загального населення, які мають антитіла до коронавірусу-збуднику COVID-19. На тижні 7 червня 2021 року стартує його польовий етап.
Наразі в Україні є лише епізодична інформація щодо кількості людей, які мають антитіла до коронавірусу, що спричиняє COVID-19. Ці дані публікують лабораторні мережі та дослідники. Однак досі досліджувалися лише люди, які самі прийшли на аналіз, або ж медичні працівники.
Мета нового дослідження – отримати дані, що репрезентують все населення України, незалежно від того, чи був діагноз встановлений раніше.
Які етапи і активності передбачаються
Цікаво, що дослідження проведуть в усіх областях України. Учасників оберуть у такий спосіб, щоб вони рівноцінно презентували населення України й не було ніяких перекосів (наприклад, переважання міського населення, певної вікової, соціальної групи або статі тощо).
Усього залучать майже 9 тисяч людей з усієї України. Учасники дослідження будуть обрані випадковим чином, а участь є добровільною та анонімною. Долучитися до дослідження за власним бажанням, на жаль, не можна. Люди, які вже отримали щеплення, також будуть виключені з дослідження.
Зокрема дослідження передбачає забір зразків крові з вени з подальшим визначенням антитіл класу до коронавірусу SARS-CoV2 як ознаки перенесеної раніше інфекції, а також проведення опитування безпосередньо у домогосподарствах. Забір крові та опитування будуть проводитися мобільними бригадами, сформованими регіональними командами дослідження.
Аналіз відповідей на запитання в комбінації з результатами лабораторних досліджень дозволить отримати відповіді на актуальні запитання, зокрема такі:
- Скільки людей насправді перехворіло на COVID-19 за перший рік пандемії?
- Чи потрапили ці люди до лікарів та до офіційної статистики?
- Чи знають вони самі, що хворіли?
- Наскільки охоплене лабораторними аналізами населення України?
- Яка поведінка або інші особливості пов’язані із ризиком зараження?
Початок роботи мобільних бригад, відбору зразків крові та опитування планується на тиждень 7 червня 2021 року. Польовий етап дослідження триватиме в різних регіонах протягом 4-6 тижнів, залежно від розміру та швидкості набору вибірки.
Що означає виявлення антитіл до SARS-CoV2
Люди, у яких візьмуть зразки крові, зможуть отримати результат аналізу щодо наявності або відсутності антитіл до коронавірусу, що спричиняє COVID-19.
Наявність антитіл до коронавірусу, що спричиняє COVID-19, вказує на те, що людина раніше контактувала з вірусом, але не є ознакою хвороби. У межах дослідження не виявлятимуть нові активні випадки COVID-19. Учасникам не встановлюватимуть діагноз COVID-19, не призначатимуть самоізоляцію або інші обмеження.
Важливо розуміти, що виявлення антитіл до коронавірусу не гарантує наявності імунітету до всіх штамів вірусу SARS-CoV2. Наразі невідомо, яким має бути рівень антитіл для захисту та як довго вони зберігаються. Водночас виявлення антитіл не має бути підставою для відмови від вакцинації.
Де і як будуть використані результати
Такі дослідження рекомендовані ВООЗ. Багато країн світу провели їх у 2020 році, а деякі планують повторно цього року. Дослідження рекомендують проводити після проходження піку захворюваності, але вони є корисними на будь-якому етапі пандемії.
Дослідження в Україні проводить Міністерство охорони здоров’я за дорученням Ради національної безпеки та оборони. Координацію дослідження на всіх його етапах покладено на Центр громадського здоров’я.
Партнери дослідження – Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка, Центр соціальних експертиз імені Юрія Саєнка, Товариство Червоного Хреста України та Медична лабораторія «Діла».
До проведення дослідження також залучені департаменти охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій, заклади охорони здоров’я та окремі медичні працівники.
Фінансують проведення дослідження Світовий банк та Товариство Червоного Хреста України.
Результати дослідження будуть використані Радою національної безпеки та оборони України, Міністерством охорони здоров’я України, Центром громадського здоров’я та іншими державними установами і громадськими організаціями для визначення реальних масштабів поширення COVID-19. Це сприятиме раціональному плануванню подальших протиепідемічних і профілактичних заходів.
У яких населених пунктах проводитимуть дослідження
У Києві перевірятимуть доросле населення у таких районах:
- Голосіївський;
- Дарницький;
- Деснянський;
- Дніпровський;
- Оболонський;
- Печерський;
- Подільський;
- Святошинський;
- Солом’янський;
- Шевченківський.
Водночас у Київській області дослідження проведуть у:
- Білоцерківському районі, зокрема: м. Біла Церква, с. Лосятин, с. Лука, с. Мовчанівка, смт Рокитне;
- Бориспільському: м. Бориспіль, м. Переяслав-Хмельницький, с. Дем’янці;
- Броварському: м. Бровари, с. Зазим’я;
- Бучанському: м. Буча, с. Нова Гребля, с. Вабля, смт Бородянка, смт Гостомель, смт Пісківка;
- Вишгородському: м. Вишгород, м. Славутич, с. Рови, с. Круги, с. Розтісне, с. Федорівка;
- Обухівському: м. Васильків, м. Ржищів, м. Українка, с. Антонівка, с. Григорівка, с. Івки, с. Македони, с. Кулешів, с. Малі Прицьки. с. Переселення, с. Салів.
Фото: pexels