В організації вважають, що, співпрацюючи з російським регулятором, компанія порушує власні заяви про прихильність захисту свободи інформації, зафіксовані в документі «Наші зобов’язання у сфері прав людини» від 2020 року.
«Підпорядкування Apple російській цензурі серйозно підриває доступ громадян до правдивої та незалежної інформації. Це також заважає медіа у вигнанні, які витрачають час і ресурси на розробку застосунків для своєї аудиторії в росії. Свобода інформації має превалювати над економічним опортунізмом», — сказала керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF Жанна Кавельє.
Водночас Apple стверджує, що дотримується російських законів, aби залишатися на російському ринку та підтримувати роботу App Store в країні.
«Уряд США заохочує компанії підтримувати доступність комунікаційних послуг для російського населення, вважаючи, що наявність цих послуг необхідна для підтримки демократичних принципів», — стверджує представник компанії у відповіді RSF.
Що відомо
З початку повномасштабного вторгнення росії у 2022 році компанія видалила з App Store пропагандистські застосунки RT та Sputnik. У 2023 році з платформ Apple на два дні видаляли подкасти опозиційних медіа Meduza та «Холод».
14 листопада 2024 року на запит «Роскомнагляду» з App Store видалили подкасти The Insider Live, «Що це було?» BBC та «Ехо» від «Ехо Москви». Наступного дня також заблокували застосунок «Свобода» російської служби «Радіо Свобода».
Згідно з розслідуванням організації GeatFire, які досліджують інтернет-цензуру, з російського App Store видалили 123 VPN-сервіси — 25 у липні 2024 року та ще 98 у вересні, зокрема NordVPN, Proton VPN і Red Shield VPN. Станом на грудень проєкт OONI нарахував 409 VPN, видалених з російського магазину компанії.
Попри вихід з російського ринку та зупинку продажів в країні, продажі iPhone склали 12% російського ринку смартфонів, більше, ніж у 2020 році.