Про це пише CNN.
У листі від Офісу громадянських прав Міністерства охорони здоров’я США до керівництва Гарварду, який було оприлюднено виданням The Free Press, йдеться про вимогу передати не лише опубліковані, а й усі чернетки звітів, які готували робочі групи університету щодо боротьби з антисемітизмом та ісламофобією. Також запитано імена всіх причетних до підготовки цих звітів і заявлено, що вони мають бути доступні для інтерв’ю з федеральними посадовцями.
Цей лист став черговим етапом загострення конфлікту між адміністрацією Трампа та Гарвардом з приводу автономії вишу. Білий дім пригрозив заморозити понад $2,2 млрд грантів і контрактів після того, як університет відмовився виконати низку вимог — скасувати програми різноманіття, заборонити маски під час протестів, перейти до меритократичного найму та вступу, а також обмежити вплив викладачів та адміністраторів, яких у Білому домі назвали «більше активістами, ніж вченими».
Як повідомив The Wall Street Journal, додатково можуть бути заморожені ще $1 млрд федеральних контрактів на дослідження в галузі охорони здоров’я. Крім того, адміністрація розглядає можливість скасування податкового статусу Гарварду як неприбуткової установи та обмеження на прийом іноземних студентів.
У подібній ситуації вже опинились Принстон, Корнелл та Північно-Західний університет, фінансування яких також частково зупинене через схожі вимоги.
За даними WSJ, причиною додаткових погроз стало оприлюднення Гарвардом листа від 11 квітня, в якому Федеральна робоча група з боротьби з антисемітизмом вимагала допустити уряд до контролю за вступом, працевлаштуванням і «ідеологією» студентів та працівників. У Білому домі вважали, що лист мав залишитись конфіденційним. У відповідь Гарвард заявив, що не давав обіцянок щодо конфіденційності і вважає вимоги неприйнятними.
На тлі цього Колумбійський університет, після відкликання Трампом $400 млн фінансування через студентські протести, погодився на обмеження демонстрацій, нові дисциплінарні процедури та перегляд програми з вивчення Близького Сходу.
Президент Гарварду Алан М. Гарбер заявив, що університет рішуче відкидає вимоги адміністрації Трампа і «не поступиться своєю незалежністю чи конституційними правами». За його словами, ці вимоги виходять за межі повноважень федеральної влади і становлять спробу регулювати «інтелектуальні умови» в університеті.
The New York Times повідомила, що лист від 11 квітня було надіслано помилково і не мав офіційного схвалення, однак Білий дім підтвердив його справжність та заявив, що «підтримує зміст листа». Гарвард, своєю чергою, також не заперечив його автентичності.
Генеральний директор Ліги проти дифамації Джонатан Ґрінблатт висловив занепокоєння, що адміністрація Трампа може зловживати темою антисемітизму як прикриттям для ширшого тиску на університет.
Губернаторка Массачусетсу Маура Гілі, випускниця Гарварду, назвала спроби позбавити університет його неприбуткового статусу «обурливими» та заявила в ефірі CBS: «Це частина постійної тактики Трампа — змусити замовкнути опонентів. Спочатку він йшов на юридичні фірми, потім на компанії, потім на звичайних американців. Тепер він взявся за коледжі та університети».