Про це Амстердам заявив в інтерв’ю американському псевдожурналісту Такеру Карлсону, відео транслювалося в соцмережі Х.
Амстердам заявив, що нібито закрите Трампом Агентство з міжнародного розвитку (USAID) та безпосередньо Держдепартамент США при адміністрації Джо Байдена втручалися у релігійні справи України шляхом фінансування проєкту, “спрямованого на ліквідацію традиційного православ’я”.
За його словами, американська влада матеріально підтримувала створення ПЦУ.
«У створенні церкви брав участь Державний департамент США. Я вважаю, що або USAID або якісь інші організації фінансували цю державну церкву під назвою ПЦУ», — заявив Авмстердам.
Амстердам також звинуватив адміністрацію Байдена у сприянні уряду попереднього президента України Петра Порошенка при отриманні Томоса ПЦУ у 2019 році. Так званий юрист вважає, що цим втручанням Держдеп та спецслужби порушили конституцію США.
Довідково: У той час, коли ПЦУ отримала Томос, президентом США був Дональд Трамп — перший термін його повноважень тривав з 20 січня 2017 до 20 січня 2021 року.
Порошенко перебував на посаді з 7 червня 2014 року по 20 травня 2019 року. Тобто період діяльності адміністрації Байдена хронологічно не збігається ані з часом надання Томоса ПЦУ, ані з президентським терміном Порошенка
Нагадаємо, у квітні 2018 року президент України Петро Порошенко звернувся до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати томос про автокефалію Православної церкви в Україні і оголосив про намір створити єдину помісну церкву. Верховна Рада звернення президента підтримала.
15 грудня 2018 року об’єднавчий собор у Києві у складі ієрархів і вірян саморозпущених до того моменту УПЦ КП і УАПЦ, а також двох єпископів від УПЦ (МП), оголосив про створення єдиної помісної православної церкви. Її в сані митрополита Київського і всієї України очолив Епіфаній (Сергій Думенко).
5 січня в Стамбулі відбулося офіційне підписання томоса Вселенським патріархом. 19 січня Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручив томос про автокефалію главі Православної церкви України митрополиту Епіфанію.
Московський патріархат Російської православної церкви різко негативно поставився до заходів Вселенського патріарха у справі створення єдиної помісної церкви України, розірвав із Константинополем євхаристійне спілкування і звернувся до керівників інших православних церков світу з закликом не вступати в церковне спілкування зі створеною в Україні новою православною церквою.