Про це повідомляє The Atlantic.

У лютому Трамп запропонував почати пропонувати американську «золоту карту» за 5 мільйонів доларів.

«Привілеї грін-карти плюс», — так описав її президент: «Це буде шлях до громадянства, і заможні люди будуть приїжджати в нашу країну», — сказав він.

Трамп, видно, насолоджувався епатажем цієї схеми. Але в наші дні купівля візи чи паспорта не викликає суперечок: Близько половини країн світу вже пропонують візи, посвідки на постійне проживання або навіть повноцінне громадянство за суми від п’яти до семи цифр. Самі США видають до 10 000 дозволів на проживання на рік за програмою віз для інвесторів EB-5, яку Конгрес схвалив до 2027 року і яка коштує заявникам близько 1 мільйона доларів.

Але якщо Трамп очікує на потік охочих, то він помиляється: Не міжнародні багатії намагаються приїхати сюди, а американці намагаються виїхати звідси. Громадяни США зараз становлять більшість клієнтів, які шукають виходу через іноземне громадянство, постійне місце проживання або візу, яка дозволяє їм жити за кордоном.

Набагато масштабнішим є зворотне явище: Тисячі американців щороку подають заявки на отримання віз за кордоном, передусім у Європі – зокрема, в Португалії – та Карибському басейні, де острівні держави пропонують громадянство одразу, іноді за умови купівлі нерухомості. Американський лікар або стоматолог, який розглядає можливість придбати другий будинок у Флориді, що потерпає від штормів, тепер може купити кондомініум у Сент-Кітс і Невіс за 325 000 доларів і отримати громадянство цієї острівної держави всього за три місяці. Любителі природи можуть звернути увагу на Коста-Рику, яка надає посвідку на проживання (і швидкий шлях до громадянства) за $150 000. Вануату фактично продасть вам паспорт за 130 000 доларів, а Домініка — за 200 000 доларів.

«Американці стали дуже прагматичними, — каже Одра ДеФалько, яка спеціалізується на «громадянстві за походженням» у Latitude.

«Це пенсіонери, люди, чия бабуся була полькою, і вони дуже любили свою бабусю; деякі хочуть навчатися за кордоном, не маючи студентських кредитів».

Дедалі частіше, каже ДеФалко, американці з планом виїзду — це просто люди, які мають час і ресурси, щоб його скласти.

Нагадаємо, що імпорт американської бавовни, автомобілів і деяких енергетичних товарів до Китаю різко скоротився в перші два місяці 2025 року після введення мит адміністрацією Дональда Трампа й заходів у відповідь від Пекіна.