Про це заявив міністр безпеки Мексики Омар Гарсія Гарфуч, зазначивши, що вірогідно йдеться про домовленість із владою США, пише The New York Times.
Упродовж кількох днів у ЗМІ поширювались чутки, що 17 родичів, зокрема одна з колишніх дружин наркобарона Ель Чапо (Хоакіна Гусмана Лоери), вилетіли з опорного пункту картелю до Тіхуани, а звідти перетнули кордон. За інформацією ЗМІ Pie de Nota, вони здалися федеральним органам США.
Підтвердження надійшло у вівторок увечері: Гарсія Гарфуч повідомив, що мова йде про родичів Овідіо Гусмана Лопеса — одного з чотирьох синів Ель Чапо, який був екстрадований до США у 2023 році.
«Очевидно, що сім’я їде до США через угоду чи досудову домовленість, яку надає Мін’юст США», — сказав міністр у ефірі Radio Fórmula.
За його словами, ці особи не перебували в розшуку в Мексиці. Офіційні органи очікують на подальшу інформацію від американської сторони. Гарсія Гарфуч також висловив припущення, що Гусман Лопес співпрацює зі слідством, називаючи імена інших фігурантів.
Згідно з судовими документами, Овідіо Гусман Лопес планує визнати провину у федеральних звинуваченнях, ставши першим із так званих «Чапітос» — синів Ель Чапо, хто погодиться на угоду зі слідством у США.
Овідіо вже двічі затримували в Мексиці. Вперше — у 2019 році, але тоді збройний напад бойовиків картелю змусив владу його відпустити. Удруге — в 2023-му, коли його оперативно екстрадували до США. Разом із братами та колишнім партнером батька він фігурує в об’ємному обвинувальному акті.
Повідомляється, що його брат Хоакін Гусман Лопес також веде переговори про досудову угоду з американською прокуратурою в Чикаго.
Після того як у 2019 році Ель Чапо отримав довічне ув’язнення у США, американські органи правопорядку відкрили непублічний канал зв’язку із його синами, сигналізуючи, що ті можуть здатися добровільно.
Цього літа, за повідомленнями, Хоакін Гусман Лопес викрав і передав до рук США давнього партнера свого батька — Ісмаеля Самбаду Гарсію.
Гарсія Гарфуч наголосив, що арешт Овідіо був повністю справою мексиканських силовиків:
«Овідіо був затриманий на 100% силами мексиканської влади», — заявив він.
У день, коли стало відомо про переїзд родичів картелю до США, Мін’юст США пред’явив нові обвинувачення фігурантам справи картелю Сіналоа, що включають наркотероризм, торгівлю наркотиками та відмивання коштів. Це перші обвинувачення після того, як адміністрація Трампа визнала картель терористичною організацією.
Прокурор Південного округу Каліфорнії Адам Гордон звернувся до лідерів картелю:
«Вас зрадять ваші друзі і переслідуватимуть ваші вороги».
Переміщення родичів картелю до США та припущення про можливу угоду з владою викликали бурхливу дискусію в Мексиці.
«Чапітос почнуть співати, і ми дізнаємося багато цікавого», — сказав сенатор від опозиції Рікардо Аная. — «Бо уряд США не надає імунітет просто так — лише в обмін на інформацію».