Про це повідомляють Офіс генпрокурора і Держбюро розслідувань.

У повідомленні не вказано імені фігуранта, однак з деталей справи зрозуміло, що йдеться саме про Новака.

Українські правоохоронці у своєму клопотанні просять польських колег перейняти кримінальне переслідування щодо Новака, який не виконав рішення українських судів і виїхав за кордон.

Новака підозрюють в умисному невиконанні рішення і постанови суду, що набули законної сили, і в перешкоджанні їх виконанню (ч. 3 ст. 382 КК України).

За даними слідства, упродовж 2017—2019 років посадовець умисно не виконував рішення місцевого і Верховного судів України щодо поновлення на посаді начальника Служби автомобільних доріг в одній з областей та активно перешкоджав правосуддю.

На початку вересня 2019 року виконавче провадження було завершене й направлене повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів.

Уже 30 вересня 2019 року посадовець припинив повноваження за власним бажанням, залишив межі України та повернувся до Польщі, де був затриманий за вчинення низки тяжких корупційних кримінальних правопорушень.

Зважаючи на наявність підстав, що унеможливлюють видачу посадовця, ДБР на підставі договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 1993 року звернулося з клопотанням про перейняття кримінального переслідування. Матеріали справи передані у встановленому порядку.

Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років.

Наприкінці 2021 руку окружна прокуратура у Варшаві направила до суду справу колишнього виконувача обов’язків голови “Укравтодору”, відомого у минулому польського політика Славоміра Новака. Польські органи правосуддя інкримінують Новаку створення міжнародної злочинної групи, яка діяла у Варшаві, Гданську та в Україні, і скоєння загалом 17 злочинів кримінального характеру.

Водночас прокуратура висунула звинувачення 14 іншим особам стосовно організації міжнародної злочинної групи під керівництвом польського політика з метою здійснення корупційних злочинів та надання платної протекції. Серед них йдеться також про трьох громадян України і громадянина Туреччини.

Звинувачення включають вимагання й отримання на посаді керівника “Укравтодору” матеріальних благ на суму понад 6,1 млн злотих (понад 1,5 млн дол.), зокрема за підтримку суб’єктів у публічних тендерах, пов’язаних з ремонтом доріг в Україні.

Новаку також висунуто інші звинувачення корупційного характеру, зокрема скоєні у період перебування на посадах голови політичного кабінету голови Ради міністрів Дональда Туска та міністра транспорту і водного господарства Польщі. В обвинувальному акті є звинувачення на адресу Новака у заохоченні лікаря військово-медичного інституту у Варшаві щодо видачі сфабрикованих медичних довідок, які ексглава “Укравтодору” мав використати, аби обґрунтувати свою тимчасову відсутність на робочому місці в Україні.

У липні 2020 року суд Варшави заарештував Новака на три місяці. Згодом його тимчасовий арешт двічі продовжували.

Новак очолював з 2011 по 2013 роки Міністерство транспорту і водного господарства Польщі, а з жовтня 2016-го до жовтня 2019 був виконувачем обов’язків голови “Укравтодору”.