Про це повідомили у КМДА на інформаційний запит.

У грудні 2024 року почався ремонт огорожі на Байковому кладовищі, здійснюваний Ритуальною службою СКП “Спеціалізований комбінат підприємств комунально-побутового обслуговування” за проєктом “Капітальний ремонт огорожі з виконанням протизсувних заходів”. Зокрема, згідно з інформацією на платформі Prozzoro тендер виграла компанія ТОВ “Будівелька компанія “ДЕНКО”, яка запропонувала суму ремонтних робіт у майже 200 тисяч гривень.

Після початку ремонту з’явилася петиція, яка викликала суспільний резонанс щодо збереження частини огорожі як об’єкта культурної спадщини. Автором петиції виявився київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов, який закликав місцеву владу припинити демонтажні роботи.

Водночас заступник голови Київської міської держадміністрації Петро Пантелєєв звернувся листом до секретаря Київської міської ради Володимира Бондаренка та очільників профільних комісій Київради з проханням не підтримувати петицію про збереження історичної огорожі Байкового кладовища.

У листі посадовець зазначив, що не вся огорожа Байкового кладовища є об’єктом культурної спадщини, а лише окремі її частини. Зокрема, це надбрамна церква, 12 секцій цегляної огорожі з металевими ґратами від надбрамної церкви до Католицьких воріт, самі Католицькі ворота, а також Лютеранські ворота та елементи оздоблення до них.

…роботи, що виконує Ритуальна служба СКП “Спецкомбінат ПКПО” по обʼєкту “Капітальний ремонт огорожі з виконанням протизсувних заходів на вулиці Байковій” направлені саме на збереження поховань та намогильних споруд, загроза руйнування яких виникла через значний тиск великих мас грунту з боку кладовища і не передбачає виконання будь-яких будівельних робіт на обʼєкті…“, – пише Пантелєєв.

Після резонансної петиції КМДА ініціювала перевірку. Зокрема, спеціалістом Департаменту охорони культурної спадщини КМДА було здійснено візуальний огляд частини території Байкового кладовища та встановлено, що цегляну огорожу з парного боку вулиці Байкової демонтовано.

Тож у результаті Департамент наголосив на необхідності проведення додаткових комплексних досліджень всіх конструктивних елементів, в тому числі огородження навколо Байкового кладовища із залученням науковців, громадськості.

Також Департамент надав Ритуальній службі припис, щоб припинити ремонтні роботи до отримання відповідної науково-проєктної документації.

Раніше повідомлялося, що КМДА планує провести додаткові дослідження, щоб визначити, які елементи огорожі можна демонтувати без порушення пам’яткоохоронного законодавства.