У 2024 році українці вдруге відзначили День захисників і захисниць у нову дату – 1 жовтня.

Десять років триває війна Росії проти нашої держави, понад два роки повномасштабного наступу, сотні тисяч чоловіків та жінок захищають нашу незалежність на лінії фронту. Обороняють кожного з нас.

Коли започаткували свято

‍У 2014 році президент України Петро Порошенко скасував святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, який за часів СРСР був відомий як День Радянської армії й Військово-морського флоту. Одночасно Порошенко заснував 14 жовтня як День захисника України.

День 14 жовтня було обрано, тому що за юліанським календарем, якого до 2023 року дотримувалися Православна церква України та Українська греко-католицька церква, в цей день відзначалося свято Покрови Пресвятої Богородиці. В українській традиції свято тісно пов’язане з ідеєю захисту від ворогів.

У 2021 році свято офіційно перейменовано на День захисників та захисниць.

Відповідно до оновленого календаря, більшість дат церковних свят змістились на 13 днів назад. Зокрема свято Покрови Пресвятої Богородиці тепер відзначається не 14 жовтня, а 1 жовтня. Саме тому 14 липня 2023 року Верховною Радою на цей день було перенесено і державне свято День захисників і захисниць України.

Свято має багато сенсів

Крім того, з 14 на 1 жовтня перенесено і святкування Дня Українського козацтва. Тож для українців 1 жовтня має багато сенсів.

Як відомо, козацтво свого часу відіграло важливу роль в розвитку української державності та національної ідеї в суспільстві.

Загальнонаціональна хвилина мовчання

У мережі з’явилися світлини з різних регіонів України під час загальноукраїнської хвилини мовчання.

Зазначимо, що традицію було започатковано 1 жовтня 2023 року. У цей день о 09:00 вся Україна зупинилась на хвилину, щоб вшанувати пам’ять тих, хто загинув за неї. Зупинився рух на центральних площах та вулицях українських міст.

Зокрема у Києві 1 жовтня 2024 року відповідно до наказу КМВА з 08:55 до 09:05 працівники Національної поліції зупиняли рух на майдані Незалежності та на вулиці Хрещатик на перехресті з алеєю Героїв Небесної Сотні. На центральній вулиці столиці сьогодні зібралися родини, друзі, знайомі з портретами захисників, які боронили наше життя. Хвилина мовчання відбулася поруч з місцем, де встановлюють прапорці на честь полеглих воїнів.