Про це повідомив президент Польщі Анджей Дуда в інтервʼю Polsat News.
Як зазначив Дуда, під час візиту до Нью-Йорка на 79 сесію Генасамблеї ООН він мав коротку зустріч із президентом України Володимиром Зеленським. Тоді ж лідери країн змогли перемовитись кількома словами, поговорити про ситуацію на фронті. Однак єдина тема, яку не обговорювали — це Волинська трагедія.
Дуда зауважив, що це розмова “не на 2 хвилини” та проблемні історичні питання потрібно вирішувати не шантажем чи за допомогою скандалів. Попереднім результатом розмов була, зокрема, спільна участь двох лідерів у екуменічному богослужінні у кафедральному соборі Луцька. Тоді були вшановані жертви Волинської трагедії.
“Я сподіваюся, що до кінця мого президентства буде якийсь прорив у цьому питанні. З іншого боку, я не хотів би, щоб це відбувалося шляхом шантажу, який, на мою думку, не принесе добрих результатів”, — пояснив він.
Що відомо про Волинську трагедію
Волинська трагедія — етнічні чистки українців і поляків, які відбулися під час нацистської окупації в 1943–1944 роках. Українська повстанська армія протидіяла Армії Крайовій в умовах партизанської боротьби, що спричиняла жертви серед цивільного населення як поляків, так і українців.
Встановлено імена близько 30 тисяч польських жертв та близько 10 тисяч українських жертв цих масових убивств. Український інститут національної пам’яті також писав, що соціально-етнічне протистояння між українцями й поляками в роки Другої світової війни та перші повоєнні роки підігрівали й нацистські та комуністичні тоталітарні режими, щоб послабити польське й українське підпілля.
13 вересня міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Україна має провести ексгумацію жертв Волинської трагедії. Тоді він сказав, що інакше Польща “буде змушена вжити більш жорстких заходів щодо України”. 19 вересня у польських ЗМІ з’явилася інформація про те, що Зеленський та голова МЗС Польщі Сікорський мали неприємну розмову знову щодо ексгумації жертв Волинської трагедії. При цьому МЗС Польщі має ідею, як “натиснути” на Україну — для цього політики використають майбутнє головування Варшави у ЄС.
Однак президент Польщі Анджей Дуда йде у розріз з позиціями міністрів, адже підкреслює, що діє таким чином, щоб не створювати напруги у відносинах між Варшавою та Києвом.