Про це пише видання Reuters.
У 2023 році Росія транспортувала близько 15 мільярдів кубометрів газу через Україну. Москва втратила свою частку на користь таких конкурентів, як Норвегія, США та Катар, після російського вторгнення в Україну у 2022 році. Це спонукало ЄС скоротити свою залежність від російського газу.
Однак, згідно з підрахунками Reuters, загальний експорт “Газпромом” трубопровідного газу до Європи всіма маршрутами в 2024 році зріс до 32 млрд кубометрів з 28,3 млрд кубометрів у 2023 році, коли він впав до найнижчого рівня з 1970-х років.
Згідно з підрахунками Reuters, Росія могла б заробити близько 5 мільярдів доларів на продажах через Україну цього року, виходячи з прогнозу середньої урядової ціни на газ у 339 доларів за 1000 кубометрів.
Російський монополіст з експорту газопроводів «Газпром» зазнав чистих збитків у 7 мільярдів доларів у 2023 році, що стало першим річним збитком з 1999 року через втрату газових ринків ЄС.
Ціни на газ в ЄС зросли у 2022 році до рекордних максимумів після втрати російського постачання.
Словаччина отримує близько 3 млрд кубометрів газу від енергетичного гіганта «Газпром» та відкриває щороку нові рахунки. Це становить близько двох третин її потреб.
Багато членів ЄС, такі як Франція та Німеччина, заявили, що більше не купуватимуть російський газ. Втім позиція Словаччини, Угорщини та донедавна Австрії, які мають тісніші зв’язки з Москвою, саботує єдність позиції Європейського союзу.
Україна заявила, що не збирається продовжувати контракт щодо транзиту газу. «Газпром» може постачати частину газу іншими маршрутами, наприклад, через «Турецький потік» – Болгарію, Сербію чи Угорщину. Однак пропускна здатність цих маршрутів обмежена.
Що відомо
Російське видання “Коммерсантъ” з посиланням на дані аналітичної компанії Bruegel публікує ще оптимістичніші дані: постачання російського газу до Євросоюзу із січня до листопада 2024 року зросли на 25% — до 49,6 млрд кубометрів. Приріст забезпечили трубопровідні поставки, які зросли на 26%, до 30,3 млрд кубометрів. Це приблизно 11,1% від усього європейського імпорту газу. За підсумками 2023 року цей показник дорівнював 8,4%. Але загалом імпорт газу в ЄС скоротився майже на 6%, склавши 271,5 млрд кубометрів. Основним постачальником стала Норвегія, яка наростила експорт на 3,6%, до 85,2 млрд кубометрів.
Водночас постачання російського СПГ рік до року також продемонстрували зростання на 18,2%, до 19,3 млрд кубометрів. Як написала Financial Times: «Імпорт СПГ із Росії в ЄС у 2024 році досяг рекордного рівня, попри спробу блоку скоротити залежність від газу з цієї країни після повномасштабної війни Москви з Україною». За даними видання, раніше Європа імпортувала близько 40% свого газу з РФ, більшу частину якого постачали трубопроводами. Тепер загальний імпорт газу з Росії, включно з трубопровідним газом, становить близько 16% поставок газу в ЄС.
На сьогодні США є найбільшим постачальником СПГ до Європи, однак імпорт з Росії продовжує залишатися на другому місці. 2023 року ЄС імпортував приблизно 58 млн тонн американського зрідженого природного газу (ЗПГ), що становить 68% від загального експорту ЗПГ США того року. Хоча частка знизилися 2024 року до 53%, вони залишаються критично важливими для задоволення енергетичних потреб Європи, особливо після різкого скорочення імпорту російського газу.
Американська сира нафта, особливо WTI Midland, також становить значну частку торгівлі. У грудні 2023 року Європа імпортувала 1,8 млн барелів на день (б/д) легкої американської сирої нафти, обсяги яких підтримувалися зниженням попиту в Азії. Цей експорт, попри значний обсяг, все ще не здатний подолати дефіцит торгівлі США з Європою, мету, на якій регулярно наголошує Трамп.
Як відомо, Дональд Трамп вимагає збільшення імпорту нафти й газу зі США до ЄС. Профільне видання enkorr.ua з посиланням на Energynews пише, що це може дестабілізувати ринки, підвищити ціни та порушити глобальну торгівлю.